Grupa G7 obiecała Ukrainie pomoc finansową, humanitarną, wojskową i dyplomatyczną. Państwa G7 oświadczyły, że w tym roku do budżetu Ukrainy trafi do 28 mld euro.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał za pomocą łącza wideo z przywódcami państw G7, którzy spotkali się w Schloss Elmau. Do tej pory państwa grupy zadeklarowały już pomoc humanitarną o równowartości ponad 2,6 mld euro. Państwa G7 wydały w poniedziałek oświadczenie, że w tym roku do budżetu państwa ukraińskiego trafi do 28 mld euro – podaje PAP.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan poinformował wcześniej, że USA finalizują pakiet pomocy wojskowej, który zawiera zaawansowany system obrony powietrznej średniego zasięgu. Joe Biden miał przekazać te informację w czasie rozmowy przywódców G7 z Wołodymyrem Zełenskim.

“Mogę potwierdzić, że faktycznie finalizujemy pakiet, który zawiera zaawansowane zdolności obrony powietrznej” – oświadczył Sullivan. Biden miał przekazać Zełenskiemu, że USA dostarczą Ukrainie broń, o którą prosi. Chodzi o system obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu, a także dodatkową amunicję artyleryjską i radary przeciwartyleryjskie.

Sullivan potwierdził także wcześniejsze doniesienia CNN, według których USA miały zakupić dla Ukrainy system NASAMS, używany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

Przekazał także, że liderzy G7 zbliżają się do porozumienia w kwestii nałożenia limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej. Dodał jednak, że rozmowy w tej sprawie się przeciągają ze względu na poziom skomplikowania problemu. Odmówił deklaracji dotyczącej tego, kiedy przywódcy mogą osiągnąć porozumienie. Wyraził opinię, że limit cen byłby dobrym sposobem na ograniczenie rosyjskich dochodów. Podkreślił również, że Rosja ma problemy z uzupełnianiem strat swoich wojsk na froncie.

Zobacz także: Johnson na szczytach G7 i NATO będzie wzywał Francję i Niemcy do większej pomocy Ukrainie

pap / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply