Pomnik „Rzeź Wołyńska” Pityńskiego stanął w gminie Jarocin [+VIDEO/+FOTO]

Oficjalne odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego zaplanowano na 14 lipca br.

W środę w Domostawie w województwie podkarpackim zamontowano pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa nieżyjącego już znanego rzeźbiarza, Andrzeja Pityńskiego. Relację na ten temat zamieściła w sieci Małgorzata Zych, działaczka społeczno-polityczna i prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, klub w Tarnobrzegu.

Poinformowało o tym także Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”.

 

Pomnik postawiono w Domostawie (gm. Jarocin) w województwie podkarpackim. Stoi na parkingu MOP w pobliżu trasy S-19, będącej częścią Via Carpatia. Oficjalne odsłonięcie pomnika zaplanowano na 14 lipca br.

W sieci zamieszczono też m.in. zdjęcia i nagranie Witolda Zycha (Honorowy Komitet Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska, autor pierwszej polskiej monografii poświęconej Andrzejowi Pityńskiemu), na których widać montaż pomnika.

O tym, że pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego stanie w Domostawie, zdecydowała w kwietniu 2021 roku rada gminy. Wójt gminy Zbigniew Walczak jeszcze w 2018 roku uzgodnił tę lokalizację z autorem. Wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

Jako uzasadnienie umiejscowienia pomnika “Rzeź Wołyńska” w gminie Jarocin wójt Walczak wskazał “wspólnotę wojennych losów” mieszkańców tych terenów i mieszkańców Kresów Wschodnich. W okolicznych miejscowościach, w tym w Jarocinie, Momotach Dolnych i Górnych, Łążku Zaklikowskim i Pikulach Niemcy przy udziale ukraińskich kolaborantów, w tym z SS Galizien, dokonali masowych zbrodni. W opinii jarocińskich radnych pomnik będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym i “przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii”.

Kamień węgielny pod pomnik „Rzeź Wołyńska” wmurowano 10 lipca 2022 roku, w przeddzień 79 rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika został wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak. Natomiast przewodniczącym Komitetu Honorowego został zmarły w styczniu br. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan środowisk kresowych. Prace budowlane sfinansowano ze składek społecznych, prowadzonych w Polsce i wśród Polonii.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odlany w 2017 roku w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych i do dzisiaj znajduje się w magazynie. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i KielcPojawiły się również doniesienia medialne o tym, że pomnik miał stanąć w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów. Wobec dzieła Pityńskiego wysuwano zarzut „epatowania brutalnością”.

[AKTUALIZACJA, 15.06.2024 r. Uzupełniono o informacje dotyczące Małgorzaty Zych i jej męża, Witolda Zycha, w kontekście źródeł informacji o postawieniu pomnika (zdjęcia i nagrania wideo) – w odpowiedzi na prośbę p. Małgorzaty Zych]

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply