Szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell powiedział w poniedziałek, że dążenie Gruzji do przyłączenia się do bloku może zostać zakończone, ponieważ Bruksela rozważa możliwości ukarania władz za ustawę o „obcych wpływach”.

Jak poinformował portal Barrons, szef spraw zagranicznych UE Josep Borrell powiedział w poniedziałek, że dążenie Gruzji do przyłączenia się do bloku może zostać zakończone, ponieważ Bruksela rozważa możliwości ukarania władz za ustawę o „obcych wpływach”.

„Drzwi do członkostwa Gruzji w Unii Europejskiej są otwarte” – powiedział Borrell na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. „Ale jeśli rząd będzie nadal podążał tą samą drogą, nadal robił to, co robi, te drzwi zostaną zamknięte, a naród gruziński zapłaci konsekwencje i będzie cierpiał”.

Borrell powiedział, że wstępne posunięcia omawiane przez ministrów mogą obejmować wstrzymanie finansowania gruzińskich sił bezpieczeństwa, obcięcie finansowania rządowego lub zerwanie kontaktów na wysokim szczeblu.

„Nie chcemy mieć wpływu na ludność cywilną. Nie chcemy przysparzać jeszcze większego bólu ludności cywilnej” – powiedział Borrell.

Rzecznik Departamentu Stanu zareagował na podpisanie gruzińskiej ustawy o przejrzystości zagranicznych wpływów. Jak powiedział – “byliśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że ta ustawa oddala Gruzję od jej demokratycznej trajektorii i może napiętnować społeczeństwo obywatelskie oraz stłumić wolność zrzeszania się i wypowiedzi, a także tym, że te działania zasadniczo zmieniają stosunki USA z Gruzją. Dlatego rozpoczęliśmy przegląd naszych relacji i rozważymy naszą reakcję na działania podjęte przez rząd Gruzji” – zacytowała agencja Interpress News.

Mówiąc o represaliach jaki Waszyngton chce zastosować wobec Gruzji Miller stwierdził – “Ogłosiliśmy nową politykę sankcji. Nie ogłosiliśmy jeszcze indywidualnych sankcji. I tak to zostawię. Daliśmy jednak jasno do zrozumienia, że ​​nie zawahamy się ich nałożyć”.

Rzecznik przypomniał też wcześniejszą deklarację sekretarza stanu Antony’ego Blinkena – “Sekretarz właśnie wydał oświadczenie, w którym ogłosił całkowity kompleksowy przegląd naszej polityki wobec Gruzji, który może zagrozić setkom milionów dolarów pomocy, którą zapewniamy Gruzji, a także ogłosił nową politykę ograniczeń wizowych, którą jak można się spodziewać, w pełni zobaczycie, gdy Stany Zjednoczone podejmą działania.

Jeszcze 31 maja do zapowiedzi Waszyngtonu ustosunkował się premier Gruzji Irakli Kobachidze. „Należy dokonać rzeczywistego przeglądu stosunków gruzińsko-amerykańskich. Omówimy to z ambasadorem” – jego słowa zacytował portal Radia Wolna Europa.

14 maja parlament przyjął ustawę o przejrzystości wpływów zagranicznych. Prezydent Salome Zurabiszwili zawetował ustawę 18 maja. 28 maja parlament odrzucił weto prezydent Gruzji. Mimo dopełnienia całej przewidzianej przepisami procedury, Zurabiszwili odmówiła podpisania ustawy. W jej zastępstwie uczynił to więc, także w zgodzie z prawem, przewodniczący Parlamentu Gruzji.

Kresy.pl/Barrons/Armenpress

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply