Niektórzy aktywiści pomagają nielegalnym imigrantom przedostawać się do Polski. Tymczasem wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk nie chce zabraniać organizacjom “humanitarnym” wstępu do strefy buforowej.

Maciej Duszczyk został zapytany w czwartek na antenie Polsatu, czy do strefy buforowej na polsko-białoruskiej granicy mogą wchodzić organizacje, które “pomagają” migrantom. “Te, które wyrażą taką wolę, komendant danej placówki Straży Granicznej wyraża taką zgodę na wchodzenie takich organizacji do strefy buforowej” – oświadczył.

Prowadząca rozmowę, Dorota Gawryluk, przypomniała słowa wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, który apelował, aby wspomniane organizacje “się opamiętały”, bo przeszkadzają służbom i pomagają przemytnikom. “Zwracam się do aktywistów działających na granicy: w pełni popieram i rozumiem chęć pomocy drugiemu człowiekowi, ale wskazywanie miejsca na granicy, gdzie nie ma żołnierzy oraz straży jest nieodpowiedzialne. Zaprzestańcie takich działań” – mówił wicepremier.

“Ja znam bardzo wielu pracowników NGOów czy aktywistów w NGOsach, którzy w ramach swojej misji chcą pomagać ludziom, chcą ratować ich życie. Ja nie widzę żadnego problemu, że oni to robią. Powiem więcej, bardzo dobrze, że to robią” – stwierdził Maciej Duszczyk.

Przeczytaj: Imigrant z Rwandy demolował auta w stolicy. Do sieci trafiło nagranie

“Natomiast mamy również na granicy sytuacje, że organizacje, których celem nie jest pomaganie, tylko celem jest np. zniszczenie zapory, albo celem jest transport tych osób spod polsko-białoruskiej granicy do Niemiec, z którymi po prostu, przeciw których działaniom musimy przeciwdziałać” – kontynuował.

“Prokuratura działa, prokuratura skierowała z tego co wiem, w ostatnich kilku miesiącach co najmniej kilka takich spraw. Tylko nie możemy powiedzieć w tym momencie, że to są wszystkie organizacje, które tam działają” – oświadczył wiceszef MSWiA.

Na pytanie, czy rząd może zapewnić, że monitoruje, które organizacje się czym zajmują, oświadczył: “absolutnie tak”. “Elementem strefy buforowej było również to, żeby utrudnić sytuację taką” – powiedział.

Zobacz także: Coraz więcej nielegalnych imigrantów w Polsce. W tle działania organizacji “humanitarnych”

youtube.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply