Taki stopień koncentracji, jaki obecnie mamy na rynku gazu, na każdym rynku byłby niebezpieczny – uważa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. “Opowiadamy się za zmniejszeniem koncentracji na rynku gazu” – twierdzi, mówiąc też o “liberalizacji”.

Raporty roczne prezesa URE wskazują, że udział podmiotów z Grupy Orlen, a wcześniej PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych systematycznie rośnie i w 2023 r. osiągnął 90,68 proc., o 1,68 pkt więcej niż w 2022 r. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando oświadczył w sobotniej rozmowie z PAP, że rząd opowiada się “za zmniejszeniem koncentracji na rynku gazu”.

“Uważam, że taki stopień koncentracji, jaki obecnie mamy na rynku gazu, na każdym rynku byłby niebezpieczny. Na rynku gazu panowałaby większa transparentność, gdyby nie koncentracja producenta, dostawcy, sprzedawcy i jeszcze dużego konsumenta w jednych rękach” – powiedział Bando.

Przekazał, że pewne procesy mające na celu “liberalizację rynku” już mają miejsce.

“Pierwszym krokiem, by odwrócić trend koncentracji jest przejęcie przez Gaz-System operatora magazynów gazu — spółki Gas Storage Poland od Orlenu. Następnym krokiem powinno być przejęcie majątku, czyli własności samych magazynów przez Gaz-System, bo GSP jest tylko ich operatorem, a właścicielem pozostaje Orlen” – kontynuował.

Czytaj: Petru chce prywatyzować spółki Skarbu Państwa. “Nie ma potrzeby, żeby PGNiG był państwowy” [+VIDEO]

Zobacz także: PKP Energetyka znika z listy spółek chronionych. Niedawno Skarb Państwa odkupił ją za prawie 2 mld zł

Jak dodał, kolejnym krokiem w kierunku liberalizacji rynku jest kwestia Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), czyli głównego operatora systemu dystrybucyjnego gazu oraz pozycja spółki w strukturach Orlenu.

“Z mojego punktu widzenia chciałbym maksymalnego stopnia unbundlingu [rozdzielenie dystrybucji i przesyłu od sprzedaży i wytwarzania] operatorów i wyposażenia ich w niezbędny majątek. PSG z racji swej pozycji poniekąd staje się operatorem podobnym do operatora przesyłowego, z podobną siłą oddziaływania. Ulokowanie PSG jest polem do rozmów” – oświadczył pełnomocnik rządu.

Jako kolejny krok wymienił nowelizację “ustawy zapasowej”, której projekt właśnie został skierowany do konsultacji.

PAP pisze, że wartość wskaźnika HHI, używanego do pomiaru stopnia koncentracji danego rynku, dla polskiego rynku gazu wysokometanowego w 2023 r. wynosił 9528 według liczby odbiorców i 7525 według wolumenu sprzedanego gazu.

Agencja przywołuje opinię, że HHI powyżej 5000 oznacza bardzo wysoką koncentrację na danym rynku.

Przeczytaj: Nie powstaną terminale zbożowe w Gdańsku i Gdyni. “Wygrywają Niemcy”

Zobacz: Wiceminister chce “konkurencji” dla PKP Intercity. Chodzi o wpuszczenie zagranicznych przewoźników

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply