Nie żyje prof. Andrzej Pityński, rzeźbiarz, twórca wielu znanych pomników, m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City czy niechcianego przez władze kilku polskich miast pomnika “Rzeź Wołyńska”.

O śmierci 73-letniego artysty poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda, który w 2017 roku odznaczył Pityńskiego Orderem Orła Białego. “Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego – Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza” – napisał Andrzej Duda. “Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach. RiP” – dodawał prezydent.

Jak podaje Polskie Radio, Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. Jego rodzice należeli do podziemia antykomunistycznego, za co cała rodzina, włącznie z przyszłym rzeźbiarzem, była szykanowana. Pityński podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był studentem m.in. Mariana Koniecznego. W 1974 roku wyemigrował do USA, gdzie początkowo pracował na budowie, potem podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku. Z czasem przyjęto go do National Sculpture Society, był też profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville.

Polska Agencja Prasowa do najbardziej znanych dzieł Andrzeja Pityńskiego zaliczyła Pomnik Katyński w Jersey City znajdujący się w prestiżowej lokalizacji nad rzeką Hudson naprzeciw Manhattanu, Bostoński Pomnik Partyzantów, Pomnik Mściciela w Doylestown i Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie (tzw. Pomnik Hallerczyków).

Pityński zaprojektował na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce także pomnik “Rzeź Wołyńska”, który w 2017 roku został odlany w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych i do dzisiaj znajduje się w magazynie. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i Kielc. Wobec dzieła Pityńskiego wysuwano zarzut “epatowania brutalnością”. Pojawiły się również doniesienia medialne o tym, że pomnik stanie w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów, jednak do dzisiaj do tego nie doszło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / pap.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. falcon PL
    falcon PL :

    Dlaczego nie ma nic żadnej informacji na temat przyczyny śmierci prof.Pitynskiego? To że miał 73lata nie musi oznaczać że wiek, A.Pitynski naraził się wrogom ojczyzny wybitnymi pomnikami choćby Rzeźi Wołyńskiej! Który nie jednemu jest sola w oku, chowany po halach zamiast stanąć i przypominać o ludobujstwie na wieczną pamięć! prof.Pitynskiego mogli tak samo usunac usmiercic jak prof.Szyszko bronią energii skierowanej!