Izraelski parlament, Kneset, odrzucił projekt ustawy przedstawiony przez Yousefa Jabareena w imieniu arabskiej Wspólnej Listy, której celem jest zapewnienie pełnej równości wszystkich obywateli Izraela, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego lub wyznania – poinformował w piątek Middle East Monitor.

Jak poinformował w piątek Middle East Monitor, izraelski parlament odrzucił zaproponowany przez Yousefa Jabareena ze Wspólnej Listy projekt ustawy, który miał zapewnić pewną równość wszystkich obywatelom Izraela, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego lub wyznania.

Zobacz też: Izrael podpisał porozumienie pokojowe z Bahrajnem i ZEA [+VIDEO]

Jabareen przedstawił swój projekt przed 20. rocznicą Intifady, która stała się kamieniem węgielnym zbiorowej świadomości arabskich obywateli Izraela, którzy stanowią 20 proc. populacji. Według arabskich polityków ludność cierpi z powodu instytucjonalnej dyskryminacji, wykluczenia i wrogości.

Mimo że ustawa podkreślająca potrzebę zapewnienia praw człowieka i demokracji wszystkim obywatelom w państwie izraelskim została ona odrzucona przez większość rządzącej koalicji i partii opozycyjnych.

„Proponuję państwu przede wszystkim traktat pokojowy między państwem a jego arabskimi obywatelami, zanim zajmiemy się tym, co jest poza jego granicami” – powiedział Jabareen w Knesecie. „Pokój z obywatelami arabskimi zostanie osiągnięty, gdy państwo zapewni im równy status w ich domu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tekście projektu podkreślono, że zasady demokratyczne powinny obowiązywać wszystkich obywateli w państwie: „Izrael jest państwem demokratycznym, które gwarantuje równe prawa, oparte na zasadach godności ludzkiej, wolności i równości, w duchu Deklaracji Praw Człowieka ONZ”, zapewniając jednocześnie, że „państwo zapewnia równą i prawną ochronę wszystkim obywatelom oraz w pełni gwarantuje narodową, kulturową, językową i religijną specyfikę zarówno Arabom jak i Żydom”. Podkreślono, że arabski i hebrajski są oficjalnymi językami państwa i oba powinny mieć równy status na wszystkich stanowiskach i miejscach pracy władz ustawodawczych, wykonawczych i sądowych”.

Parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy.

Zobacz też: Trump sonduje możliwość normalizacji stosunków między Izraelem i Marokiem

Kresy.pl/Middle East Monitor
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz