We wtorek w Białym Domu Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn podpisały porozumienie o normalizacji stosunków z Izraelem.

We wtorek przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu podpisali porozumienie o normalizacji stosunków z Izraelem – podaje „CNN”. Gospodarzem ceremonii był prezydent USA Donald Trump.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał ten dzień „punktem zwrotnym historii, nowym świtem pokoju”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Podpisane zostały trzy dokumenty: pierwszy – pomiędzy USA, Izraelem i ZEA, drugi – pomiędzy USA, Izraelem i Bahrajnem, a także trzeci o nazwie „układy Abrahama” (podpisy złożyli pod nim przedstawiciele wszystkich stron).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ten sposób ZEA i Bahrajn dołączyły do Egiptu i Jordanii, które jako jedyne wśród państw arabskich posiadają porozumienia pokojowe z Izraelem.

Umowy zakładają wzajemne otwarcie ambasad, a także współpracę gospodarczą.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn są, podobnie jak Izrael, bliskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. W obydwu państwach stacjonują znaczące siły USA. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysłały myśliwce F-35 do bazy lotniczej w Abu Zabi, podczas gdy Piąta Flota Marynarki Wojennej i Centralne Dowództwo znajdują się w Bahrajnie. Porozumienie posiada więc także znaczący wymiar militarny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Izraelskie media: ZEA zgodziły się na umowę z Izraelem w zamian za F-35 od USA. Netanjahu zaprzecza

Władze ZEA liczą także, że umowa umożliwi zakup amerykańskich myśliwców F-35.

Umowa budzi sprzeciw strony palestyńskiej.

Dokumenty w imieniu USA podpisał prezydent Donald Trump. Stronę izraelską reprezentował premier Benjamin Netanjahu. Na czele delegacji ZEA i Bahrajnu stali szefowie dyplomacji tych państw.

Zobacz także: Izraelskie lotnictwo zaatakowało cele w Strefie Gazy. Wcześniej doszło do rakietowego ostrzału terytorium Izraela

edition.cnn.com / youtube.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz