Prezydent USA Donald Trump chce kontynuować umowy normalizacyjne między Izraelem a krajami muzułmańskimi, wprowadzając bezpośrednie loty między Izraelem i Marokiem, poinformował w niedzielę Times of Israel.

Jak poinformował portal Times of Israel, Donald Trump chce poczynić kolejne kroki w celu normalizacji stosunków między Izraelem a krajami muzułmańskimi. W tym celu optuje za przywróceniem lotów z Maroka do Izraela.

Maroko jest uważane za sojusznika Stanów Zjednoczonych i od dawna utrzymuje nieformalne, ale bliskie więzi wywiadowcze z Izraelem.

Zobacz też: Palestyńczycy protestują przeciw normalizacji stosunków między Bahrajnem i Izraelem [+VIDEO]

Chociaż kraje nie mają formalnych stosunków, Maroko gościło izraelskich przywódców, a Izraelczycy mogą tam przebywać. W Maroku mieszka około 3000 Żydów, ułamek liczby sprzed powstania Izraela w 1948 roku, ale nadal jest to największa społeczność w świecie arabskim.

Portal podaje, że wcześniejsze próby osiągnięcia przełomu w stosunkach między Izraelem a Marokiem nie powiodły się z nieokreślonych powodów, ale strona amerykańska ciągle ma nadzieje na przełom właśnie w postaci przywrócenia bezpośrednich lotów.

Według podanych informacji Waszyngton ma również nadal naciskać na Oman i Sudan, aby zacieśniły stosunki dyplomatyczne z Izraelem, w ramach starań o zebranie jak największej liczby osiągnięć na arenie międzynarodowej przed wyborami 3 listopada.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W zeszłym miesiącu marokański premier Saad-Eddine El Othmani przekonywał, że jego kraj nie unormalizuje stosunków z Izraelem. Ale kilka dni później zdawał się wycofywać z tego oświadczenia, twierdząc, że jego komentarze sprzeciwiające się ociepleniu więzi były wygłaszane w charakterze lidera islamistycznej partii PJD, a nie premiera.

El Othmani dodał, że właśnie powtarzał długo utrzymywane stanowisko swojej partii. Nie komentował dalej tej sprawy.

Maroko ma być postrzegane przez amerykańskich urzędników jako prawdopodobny kandydat do normalizacji więzi, ponieważ ma już powiązania turystyczne i handlowe z Izraelem. Dodatkowym argumentem ma być chęć ochrony niewielkiej mniejszości żydowskiej w tym kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowaliśmy Donald Trump ogłosił zawarcie porozumienia pomiędzy Izraelem a Bahrajnem po piątkowej trójstronnej rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i królem Bahrajnu Hamadem ibn Isą Al Chalifą. Trzej przywódcy wydali również krótkie wspólne oświadczenie potwierdzające zawarcie umowy. Na Twitterze Trump ogłosił kolejny „historyczny przełom”, podobnie jak zrobił to w sierpniu br. po podobnym porozumieniu pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Kresy.pl/Times of Israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz