Zdewastowano pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej w centrum Krakowa. Dewastacja została zauważona w sobotę rano. Pomnik pomalowano w ukraińskie barwy, ale w odwrotnej kolejności. Na cokole pomnika Piłsudskiego narysowano wolfsnagel, symbol Azowa. Pozostawiono także kartkę z napisem: “Polsza nie tylko dla paniw” w języku ukraińskim. W napisie są błędy-rusycyzmy (np. Polsza zamiast Polszcza). Policja, która przybyła na miejsce, zabezpieczyła teren.

Postacie Czwórki Legionowej pomalowano w barwy, lecz w odwrotnej kolejności. Popisano także cokół pomnika Józefa Piłsudskiego. Na cokole pomnika Piłsudskiego narysowano wolfsnagel, symbol Azowa. Pod pomnikiem Czwórki Legionowej zostawiono kartkę z napisem “Polsza nie tylko dla paniw” w języku ukraińskim. W napisie są błędy-rusycyzmy (np. Polsza zamiast Polszcza). Pomnik Piłsudskiego i Czwórki Legionowej, który padł ofiarą wandali, znajduje się w centrum miasta, przy ul. Piłsudskiego. “Zniszczenia zobaczyli policjanci, którzy rano patrolowali okolicę” – poinformowała podinspektor Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. “Mamy już nagrania z monitoringu, z kilku miejsc. Dzięki temu będzie można określić, kiedy dokładnie doszło do zniszczenia pomnika. Szukamy też świadków” – dodała.

Na miejscu pozostawiono dwie kartki z napisem w języku ukraińskim, a także puszki farby. Na kartce widnieje napis: “Polsza nie dla paniw” w języku ukraińskim. W napisie są błędy-rusycyzmy (np. Polsza zamiast Polszcza). Policja, która przybyła na miejsce, zabezpieczyła teren.

Kilka godzin po zauważeniu dewastacji, pomnik został oczyszczony – poinformował dziennikarz portalu LoveKrakow.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Zdewastowano pomnik przy ul. Piłsudskiego w Krakowie. To skandaliczne i niedopuszczalne – liczę, że policja szybko znajdzie sprawców. Służby miejskie są na miejscu i czekają na zgodę mundurowych – jeszcze dziś pomnik zostanie wyczyszczony” – napisał na Twitterze Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.

Zobacz także: We Lwowie zdewastowano tablicę poświęconą Wojciechowi Kilarowi [+FOTO]

onet.pl / lovekrakow.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply