Przed rozpoczęciem czwartkowego meczu Legii Warszawa w Lidze Europy, zawodnicy SSC Napoli uklęknęli w geście solidarności z ruchem BLM. Kibice Legii wygwizdali to zachowanie. Włoskie media stwierdziły, że było to spowodowane “nazistowskimi sympatiami”.

Napoli przed rozpoczęciem czwartej rundy Ligi Europy przeciwko Legii Warszawa zademonstrowało solidarność z ruchem BLM, zawodnicy włoskiego zespołu uklęknęli przed rozpoczęciem meczu. Z trybun dobiegały gwizdy polskich kibiców. Gospodarze, w przeciwieństwie do Włochów nie uklęknęli i czekali, aż goście wstaną, aby rozpocząć mecz.

Włoski portal Fanpage.it uważa, że to zachowanie było spowodowane faszystowskimi i nazistowskimi sympatiami, a także polityką polskiego rządu. “Nie jest to wydarzenie sporadyczne, ale wynika to zarówno z orientacji politycznej wielu polskich kibiców, z sympatii nazistowskich i faszystowskich, jak i z polityki, jaką prowadzi rząd ultranacjonalisty Mateusza Morawieckiego” – czytamy.

Największa włoska gazeta sportowa “La Gazzetta dello Sport” odnotowała brak klęknięcia ze strony zawodników Legii. “Wieczór rozpoczął się od pięknej kartoniady ze strony kibiców gospodarzy, jednak mecz zaczął się od złego sygnału – gdy piłkarze Napoli klęknęli przed pierwszym gwizdkiem, zawodnicy Legii stali. Na dodatek na stadionie pojawiły się gwizdy”.

Zobacz też: “Uklęknij przed jego majestatem”. Kibice Legii oprawą wydrwili BLM i angielskich piłkarzy

Podobna sytuacja miała miejsce po meczu Polska – Anglia w Warszawie. Anglia złożyła skargę na Kamila Glika, piłkarska reprezentacja tego kraju uważa, że polski piłkarz zaatakował Kyle Walkera na tle rasowym. Punkt zapalny nastąpił pod koniec pierwszej połowy meczu eliminacji do Mistrzostw Świata w Warszawie. Rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski, został w przerwie wezwany do szatni, aby dowiedzieć się, że dwóch członków personelu Angielskiego Związku Piłki Nożnej – kierownik zespołu Emily Webb i szef ochrony Tony Conniford rozmawiają z czwartym działaczem. Kwiatkowski, dowiedział się, że uważają zachowanie Glika wobec Walkera za rasistowskie, choć nie podali żadnych konkretów.

Po analizie materiałów video FIFA oczyściła Polaka z zarzutów i zamknęła sprawę. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) zapowiedział, że będzie domagał się wyciągnięcia konsekwencji wobec reprezentantów Anglii, którzy niesłusznie oskarżyli Kamila Glika o rasizm. “Od początku byłem przekonany, że te zarzuty są całkowicie niesłuszne”.

Kresy.pl/Fanpage.it/La Gazzetta dello Sport

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply