We Lwowie zdewastowano tablicę poświęconą Wojciechowi Kilarowi [+FOTO]

Brązową tablicę poświęconą słynnemu polskiemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi próbowano nocą oderwać od ściany jego domu rodzinnego we Lwowie. Jak informują lwowscy Polacy, ukraińskie media milczą.

O zdarzeniu poinformowała polska dziennikarka ze Lwowa, Maria Pyż. Przypomnijmy, że tablicę poświęconą zmarłemu w 2013 roku kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi odsłonięto w październiku 2014 roku we Lwowie podczas 3. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich. Tablica wykonana z brązu zawisła na domu rodzinnym urodzonego w 1932 roku we Lwowie artysty, przy ulicy Leona Sapiehy (obecnie Stepana Bandery) 89. Za projekt i wykonanie tablicy odpowiadał Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Według relacji Marii Pyż z Radia Lwów, tablicę zdewastowano w nocy z 27 na 28 czerwca br. Sprawcy próbowali wyrwać tablicę, podważając ja ciężkim, metalowym narzędziem. Wandalom udało się oderwać od ściany budynku dolną część tablicy i wygiąć ją. Górna część pozostała nienaruszona.

Przeczytaj: Ukraiński polityk o Polakach we Lwowie – są jak „Giwi” i „Motorola”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Polska dziennikarka zwraca uwagę, że akt wandalizmu nastąpił w zasadzie z początkiem obchodzonego w czwartek na Ukrainie Święta Konstytucji. Podkreśliła też, że sprawą w ogóle nie zainteresowały się ukraińskie media, w tym lokalne. Według dostępnych informacji, do czwartku wieczorem w mediach nie było w zasadzie żadnej informacji na ten temat.

Czytaj także: We Lwowie odkryto ulicę wyłożoną macewami [+VIDEO/+FOTO]

– Na razie czekamy na oficjalną reakcję władz miejscowych, jak również przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej we Lwowie – napisała Pyż.

PRZECZYTAJ: We Lwowie uczczono zabójcę polskiego namiestnika Galicji. Padały groźby wobec Polaków

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: pochowano szczątki ukraińskich SS-manów. Gubernator Lwowa: oni zwyciężyli

Polmedia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz