12. kwietnia minęła 110. rocznica zabójstwa hrabiego Andrzeja Potockiego, które wstrząsnęło opinią publiczną w ówczesnym zaborze austriackim i było zapowiedzią przyszłej działalności terrorystycznej Ukraińców.

Działacze ukraińskich organizacji nacjonalistycznych uczcili w czwartek we Lwowie Myrosława Siczynskiego – Ukraińca, który w 1908 roku zamordował polskiego namiestnika Galicji hrabiego Andrzeja Potockiego. Jak wynika ze zdjęć zamieszczonych przez portal Whołos, byli to głównie aktywiści nacjonalistycznej partii Swoboda.

12. kwietnia, w 110. rocznicę zabicia Potockiego, ukraińscy aktywiści zgromadzili się pod tablicą pamiątkową poświęconą zabójcy, umieszczoną na budynku Lwowskiej Rady Obwodowej. Pod tablicą złożono kwiaty i odśpiewano hymn.

Wśród zgromadzonych był inicjator umieszczenia tablicy w 2014 roku, były deputowany rady obwodowej Ołeksandr Worona. „Przypominamy tak naszym obywatelom, jak i wrogom – kto połasi się na wolność i niezależność Ukrainy – zginie” – mówił Worona.

Głos zabrał także Mychajło Hałuszczak działacz partii Swoboda znany z antypolskich akcji, m.in. z kontrmanifestacji organizowanych podczas obchodów rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. „Ta tablica pamiątkowa i dzisiejsza uroczystość to odpowiedź na pytanie, co będzie z tymi, którzy przyjdą na ukraińską ziemię i będą prowadzili swoją szowinistyczną politykę. Nasza uroczystość to dzwonek nie tylko dla wschodnich ale i zachodnich sąsiadów” – powiedział Hałuszczak do zgromadzonych.

20-letni student Myrosław Siczynski zabił Andrzeja Potockiego strzelając do niego czterokrotnie z rewolweru podczas audiencji. Motywem zabójstwa namiestnika Galicji miała być jego rzekomo „szowinistyczna” i „antyukraińska” polityka. Na tablicy pamiątkowej, którą uczczono mordercę, umieszczono napis: „Tu, w dawnym budynku austro-węgierskiego namiestnictwa 12. kwietnia 1908 roku ukraiński patriota Myrosław Siczynski wykonał karę śmierci na namiestniku Galicji, szowiniście A.Potockim za krwawy terror przeciw ukraińskiemu narodowi i fałszowanie wyborów”.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: pochowano szczątki ukraińskich SS-manów. Gubernator Lwowa: oni zwyciężyli

Kresy.pl / Vhołos

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Accipiter
  Accipiter :

  To tylko dowodzi, że kontakty z tą dziczą powinny sprowadzac się do zgrania przyrządów celowniczych w broni. Ukry to to mieszanina najgorszych cech genetycznych, to potomkowie zbiegłych chłopach, wszelkiej maści bandytach i zwyrodnialcach, którzy uciekali na te tereny przed sprawiedliwością, a także chazarów, oraz mongołów, tatarów, którzy regularnie najeżdżali te tereny i gwałcili wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka. To jest źródło sadystycznych skłonności, prymitywizmu, zawiści, tchurzliwości i braku zdolności do wytworzenia własnej kultury, czy tożsamości jako grupa etnicznej. Wszystkie te wydarzenia jak Rzeź naszych bezbronnych rodaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, Rzeź Humańska, liczne pogromy ludności żydowskiej, bestialstwo czerni podczas powstania chmielnickiego i innych wielu ruchawek na Ukrainie łączą dwie wspólne cechy były dokonane przez rezunów oraz cechowały się niespotykanym nigdzie indziej okrócieństwem. To jest cecha i obraz ukraińca. Dlatego z tym bydłem my Polacy nigdy się nie będziemy bratać. Dla mnie osobiście to zniewaga bycie porównywanym z tym plemieniem (narodem tego bydła nie da się nazwać).

  • MacGregor
   MacGregor :

   @Accipiter dzisiaj to nie tyle Moskwa z dominującym bizantynizmem, co właśnie kraina “U” jest klinicznym przykładem turańszczyzny, a turańczyk szanuje tylko siłę i bicie w mordę, zaś jakiekolwiek ustępstwo traktuje jako słabość przeciwnika. Dlatego wybitnym znawcą w teorii i praktyce tej dziczy stepowej był Jarema Wiśniowiecki

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 2. 2kbb
  2kbb :

  W ciągu 225 lat swojej ostatniej historii, Polska miała tylko krótki epizod wolności w okresie 1918-1939 i obecnie od 1989 roku w post kolonialnym i post okupacyjnym kraju z gigantyczną traumą po PRL nie jesteśmy jeszcze w stanie być liderem w tej części Europy…. Wtedy kiedy Polska boryka się z rozdrapanymi ranami historycznymi, Niemcy budują z Chinami bazy logistyczne i śródlądowe w Europie…. Wchodzimy w czas bardzo niebezpieczny bo zaczyna się powtarzać okres z przed II WŚ kiedy Hitler w Niemczech i Stalin w Rosji Bolszewickiej zaczęli dostrzegać jak groźna jest Polska rosnąca w siłę w tej części Europy… Ukraińcy się ucywilizują w Europie…. Potrzebują tylko więcej czasu na zbudowanie własnej tożsamości i odrębności od Rosji…. Będzie to jednak bardzo trudne i długotrwałe i ciągle będzie iskrzyć pomiędzy Warszawą a Kijowem…. ale Polska nie ma innego wyjścia… Niemcy w 1989 i w 1990 roku bardzo dobrze wiedzieli że warto dać Polsce szanse na integrację z Zachodem bo dzięki temu Polacy własnymi rękami przez te ostatnie 30 lat zbudowali fortuny bogatym menadżerom i przemysłowcom na Zachodzie

  • bob
   bob :

   @2kbb Pleciesz trzy po trzy bez ładu niczym vel zurawski vel coś tam jakie bazy Niemcy budują gdzie?? Stalin i Hitler dostrzegali rosnącą siłę Polski wolne żarty mitologizowanie Polski sanacyjnej jest u nas takie powszechne piłsudski obdzielił kraj swoimi miernymi wiernymi niedorajdami w rodzaju rydza-śmigłego co większe osiągnięcia XX-lecie były raczej mimo sanacji nie dzięki niej. Sowieci budowali armie zdolną zająć całą Europe o Polsce nie mówiąc niestety dla nich wyrósł mu hitler na drodze a całość opóźnił zdziczenie stalina i odsuniecie tuchaczewskeigo i jego dowódców. Co do post PRL rządzi nami po prostu bolszewicka arystokracja kraśków cimoszewiczów weglarczyków michnikow itd niestety polokowali oni wymianę elit zajęli i gospodarkę, media, sądy nawet w szpitalach same dzieci z nadania i politykę z prawa i lewa nawet ten niby walczący z tym pis daje an ambasadora piekło z GW więc o czym mowa. Co do integracji Ukrainy z Europą niech się integrują ale nie naszym kosztem skoro zarobić maja na tym potem Niemcy i mamy inną wyjście możemy prowadzić niezależną politykę. A na wschodzie są jeszcze inne państwa Białoruś Rosja a nie tylko Ukraina i Ukraina. A Niemcy celowo chcą wzmocnić Ukrainę żeby ją potem rozgrywać i mieć dla nas przeciwwagę w Europie Środkowej już to grali nic w tym nowego tylko pis tłumoki historii nie znają mimo że się na nią powołują i Niemcy będą ją wzmacniać naszym kosztem kredyty limity na produkcje rolną która uderzy w nas głownie potem dotacje na jakieś programy z EU co zawsze oznacza mniej pieniędzy w budżecie unii a na co zawsze z orgazmem godzi się pis

  • jwu
   jwu :

   @2kbb Przez takich jak ty i tobie podobnych, banderowcy są butni , krnąbrni i pewni siebie.Bo słyszą (z Polski) głosy podobne do twojego ,że nie ważne czy plują na nas, czy leją hektolitry pomyj , mamy ich tolerować bo są naszym buforem przed Rosją.Dla przypomnienia ,Polska ma ponad 200km.granicę z obwodem(Rosją) ,gdzie jest zgromadzone więcej broni niż na całej granicy Rosyjsko-Ukraińskiej.Z tą wolnością po 1989 też bym się sprzeczał.

  • murzynio
   murzynio :

   @2kbb Ma jak najbardziej. Nie pomagać, a przeciwnie napuszczać jednych na drugich, żeby się tłukli. Do Europy z Szuchewyczem ? Do Azji. Nam Ukraina jest potrzebna tylko po to, żeby się tłukła z ruskimi.

   • jwu
    jwu :

    @murzynio Proszę.Nie powielaj banderowskiej retoryki i kłamstw.Banderowcy tłuką się Rosjanami ? Buhahahaaaaa!!! Raczej z rosyjskojęzycznymi mieszkańcami Donbasu.A tak na marginesie, kto ma się tłuc z tymi z Kaliningradu ,żeby nas nie zaatakowali?

   • bob
    bob :

    @Poznaniak74 Kresy24 ciekawy portal nie wchodzę już tam raczej po tym jak kilka moich wpisów usunięto zaznaczam że czasem mnie ponosi ale tam były absolutnie merytoryczne i bez żadnych inwektyw czy wulgaryzmów …no ale nie po linii

    • Wolyn1943
     Wolyn1943 :

     @bob
     Ja również zrezygnowałem z zaglądania na ten portal, odkąd redakcja zablokowała publikacje moich komentarzy bez ich moderowania, ot tak, z automatu, choć próżno by szukać w nich wulgaryzmów czy innych tego typu niestosowności. No, ale skoro redakcja przyjęła taką właśnie odmianę “wolności słowa”, to nie pozostało nic innego, jak przestać na nich tracić czas. Szkoda tylko, że za tę cenzurę redakcyjną płaci polski podatnik…

 3. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  “wykonał karę śmierci” to jakiś nowy eufemizm słowa “zamordował”? Język ukraińskich polityków nie przestaje zadziwiać… W artykule wypadałoby jeszcze dopisać, jakie były dalsze losy Siczyńskiego, bo jeśli ktoś myśli, że za ten mord zapłacił głową, to grubo się myli… Już wtedy Ukraińcy stali ponad prawem!

  • tagore
   tagore :

   @Wolyn1943 Austryjacy posłużyli się nim tak jak Szelą by przekazać Polakom jasny komunikat ,nie jesteście już potrzebni w rozgrywkach z Niemcami i Rosją. Rozpadł się sojusz trzech cesarzy i Moskwa dla Berlina i Wiednia stała się wrogiem. Wsparli pieniędzmi działaczy Ukraińskich by przeciwstawić się panslawizmowi i Rusińskim elitom niechętnym dla Wiednia ,a sprzyjającym Carowi. Ukoronowaniem tego dzieła był traktat Brzeski uznający Ukrainę i mający przypieczętować na zawsze los Polski.
   Działacze ukraińscy zadenuncjowali Rusinów oskarżając ich o zdradę co skończyło się śmiercią tysięcy ludzi i zniszczeniem rusińskich elit uwięzionych w obozie. Tak Austria otwarła im drogę do władzy i powstała Ukraina. Dość perfidne jest to ,że w tej chwili twierdzą ,że Łemkowie,Huculi,Bojkowie czy Rusini to “Ukraińcy” gdy rękoma Austro Węgier zniszczyli ich elity .

  • Poznaniak74
   Poznaniak74 :

   @murzynio Gdzie oni się tam “leją z ruskimi”? W “państwie – agresora”, czyli Rosji jest dwa razy więcej ukraińskich “gastarbeiterów” niż w Polsce. Oni nawet przy budowie mostu w Cieśninie Kerczeńskiej pracują i to nie tylko zwykli Ukraińcy, ale nawet ci co wcześniej walczyli po stronie Kijowa na Donbasie. Taka to “nacja’…

 4. Andrzej2
  Andrzej2 :

  Chcialbym dodac, ze Ukraincy w 1939r., 27 wrzesnia zamordowali takze najmlodszego syna Hr. Andrzeja Potockiego, por. 25 Pulku Ulanow Wielkopolskich, adiutanta Wladyslawa Sikorskiego, Andrzeja Maria Potockiego. Jego grobowiec znajduje sie obecnie w Letowni k/Przemysla.