W stolicy Czech zdemontowano w piątek pomnik marszałka Związku Radzieckiego Iwana Koniewa. Figura trafi teraz do muzeum a na jej miejscu stanie pomnik wyzwolicieli Pragi spod niemieckiej okupacji.

O demontażu poinformowała rosyjska agencja Interfax. Figura Koniewa została zdjęta z piedestału za pomocą dźwigu. Agencja przypomniała, że przeciwko decyzji rozbiórce pomnika protestowały rosyjskie władze a także prezydent Czech Milosz Zeman.

Zniesienie pomnika żartobliwie skomentował w mediach społecznościowych Ondřej Kolář, starosta dzielnicy Praga 6, inicjator usunięcia pomnika. Odnosząc się do obowiązku noszenia maseczek ochronnych z powodu epidemii koronawirusa Kolář napisał o Koniewie na Facebooku: „Nie miał maski. Zasady obowiązują wszystkich równo. Wychodzę tylko w masce lub innym zakryciu ust i nosa”.

Jak pisaliśmy, spór o pomnik Koniewa w Pradze zaczął się od kolejnego oblania go farbą 22. sierpnia 2019 r. Starosta Kolář nakazał wówczas zakrycie go brezentem i zaproponował rosyjskiej ambasadzie, by zabrała pomnik na swoje terytorium. Wywołało to oburzenie rosyjskich władz; minister kultury Rosji Władimir Miedinski stwierdził nawet, że tak mógł postąpić jedynie „gauleiter”. W związku z tymi słowami rosyjski ambasador został wezwany do czeskiego resortu spraw zagranicznych na rozmowę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku września radni praskiej dzielnicy Praga-6 zdecydowali o przeniesieniu pomnika marszałka Koniewa do muzeum. Na jego miejscu stanie pomnik wyzwolicieli Pragi spod niemieckiej okupacji.

Wojska pod dowództwem Iwana Koniewa zdobyły w 1945 roku Pragę. Prażanie mają mu jednak za złe udział w tłumieniu powstania na Węgrzech w 1956 roku i przygotowywanie interwencji w Czechosłowacji w 1968 roku.

Zdemontowany dzisiaj pomnik został wzniesiony w 1980 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W stolicy Czech stanie pomnik własowców

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz