Polska pozostanie Polską, Ukraina pozostanie Ukrainą. Ekshumacja polskich ofiar, powiedzenie prawdy o Wołyniu to warunki dobrych relacji polsko-ukraińskich – oświadczył w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał, że konieczny jest także brak gloryfikacji zbrodniarzy z UPA.

Prezes PiS został zapytany w czasie niedzielnego spotkania z mieszkańcami Opola o relacje polsko-ukraińskie po wojnie. “Polska pozostanie Polską, Ukraina pozostanie Ukrainą” – odpowiedział. “Wierzę, że będzie to dobra współpraca, bo wśród Ukraińców, a tam również różnie bywało, wiele się zmieniło” – powiedział. “Są tacy, którzy snują już w tej chwili jakieś wizje i wielkie plany, że my się zjednoczymy itd. Ukraińcy nie po to walczą tak zaciekle i tak bohatersko, żeby od razu tworzyć taki układ, w którym pewnie czuliby się jednak jakoś tam podporządkowani” – wskazał.

“Na Wschodzie Polska była krajem ziemian, inżynierów, lekarzy, prawników, krótko mówiąc – polskich panów. Musimy pamiętać, że historia ma długo wpływ na postawy różnych narodów i to trzeba też brać pod uwagę” – powiedział Kaczyński.

Zobacz także: Morawiecki: Niemcy odpowiadają za zbrodnię wołyńską, a ruski mir jest spadkobiercą UPA

Zobacz także: Rzecznik MSZ: “Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego” [+VIDEO]

Jak podkreślił, jest za tym, abyśmy „bardzo blisko współpracowali” i „w pewnym momencie Ukraina weszła także do NATO”.  “Mam nadzieję , że tak się stanie, ale nie chciałbym, żeby były snute jakieś plany, które mogą być często w Ukrainie źle rozumiane. Nie mamy takich planów. Nie są to plany naszej formacji politycznej” – dodał.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że w relacjach polsko-ukraińskich muszą zostać spełnione pewne warunki. “Ekshumacja polskich ofiar, powiedzenie prawdy o Wołyniu, o innych rzeczach i unikanie tego, żeby czcić ludzi, którzy gdyby dożyli pewnych momentów, to niewątpliwie stanęliby przed sądem i wyrok mógłby być tylko jeden” – oświadczył.

Zobacz także: Duda: Wierzę, że między Polską a Ukrainą w przyszłości nie będzie granicy [+VIDEO]

Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • r2d2
   r2d2 :

   Ponieważ Ukraina w orbicie państw Zachodnich jest w interesie Polski i Polaków. Polska wspiera Ukrainę w walce o wyzwolenie spod Ruskiej okupacji. Polska wygnała ruskich okupantów w 1991, gdy ostatni wojskowy okupant opuścił Polską ziemię. Okupacja trwała od 1939 aż do 1991r.

   • Kasper1
    Kasper1 :

    W interesie Polski i Polaków jest pokój i spokój na wschodzie a Ukraina w orbicie państw zachodnich będzie oznaczała nieustanny konflikt z Rosją i duże prawdopodobieństwo wojny. Poza tym neobanderowskie władze Ukrainy są największym wrogiem Polski, Polaków i polskości z władz krajów z nami sąsiadujących a więc w naszym interesie jest aby Ukraina politycznie i militarnie była zdystansowana od państw zachodnich. Polska powinna pomagać tylko i wyłącznie zwykłym ludziom z Ukrainy i to tym którzy w związku z wojną NAPRAWDĘ tej pomocy potrzebują oraz oczywiście Polakom z Ukrainy.

    • r2d2
     r2d2 :

     “odsunięcie” Rosji od naszych granic jest w interesie Polski i Polaków. Agresja Rosji na sąsiednie Państwo należy potępić i wspierać napadniętego. W 1939 Polska nie miała tyle szczęścia jak obecnie Ukraina, której zapleczem politycznym i materiałowym jest m. in. Polska. Dobrze było by gdyby ruscy zapadli się w sobie a najlepiej gdyby rozpadli. A czy tak będzie, czas pokaże.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Pomaganie naszemu największemu wrogowi czyli neobanderowskim władzom Ukrainy nie leży w interesie Polski i Polaków i w konsekwencji nie doprowadzi do “odsunięcia” Rosji od naszych granic za względu na nasze bezpośrednie sąsiedztwo z Rosją oraz jej sojusznikiem Białorusią. W 1939 roku Ukraińcy dezerterowali z naszego wojska i strzelali do naszych żołnierzy entuzjastycznie witając niemieckich i SOWIECKICH agresorów.

     • r2d2
      r2d2 :

      największy wróg Polski to Rosja, potem ZSRR a obecnie tak jak kiedyś Rosja. To Ruscy okupanci mordowali, kradli, ciemiężyli Polskę i Polaków. Są odpowiedzialni za dziesiątki milionów zamordowanych, wywiezionych do łagrów, torturowanych Polaków. Ruscy wrogowie uczestniczyli w czterech rozbiorach Polski. Ruscy to numer jeden wrogów Polski.