Kierowca, który przewoził 30 nielegalnych migrantów stanie przed sądem. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna w zeszłym roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Sosnowca, kiedy tymczasowo przywrócono kontrole graniczną. Kierowca części transportowej busa przewoził grupę ponad trzydziestu nielegalnych migrantów. Jak informuje Straż Graniczna, przewożeni cudzoziemcy deklarowali narodowość syryjską.

Kurier miał ich dowieźć na zachód Europy, by tam podjęli próbę osiedlenia się. Podróż została jednak udaremniona przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zbiegł z miejsca zdarzenia, jednak sosnowieccy pogranicznicy ustalili jego personalia i doprowadzili do jego zatrzymania.

W trakcie prowadzonego postępowania ujawniono także przerobiony dokument, którym od dłuższego czasu cudzoziemiec posługiwał się na terytorium Polski oraz innych krajów. Za przestępstwo organizowania nielegalnej migracji grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Przypomnijmy, że we wtorek 3 października 2023 r.  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o wznowieniu od północy 4 października tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją, tłumacząc to wzrostem liczby nielegalnych imigrantów. Zgodnie z rozporządzeniem, miało to potrwać 10 dni, z możliwością przedłużenia. Tymczasowa kontrola graniczna obowiązywała do 22 listopada 2023 r.

Zgodnie z obowiązującymi założeniami, na odcinku granicy ze Słowacją uruchomiono łącznie 11 przejść, z czego osiem to będą przejścia drogowe, a trzy kolejowe. W przypadku województwa podkarpackiego są to: Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

Ponadto, uruchomiono 11 miejsc, gdzie można przekroczyć granicę pieszo. To: Ożenna (woj. podkarpackie), Konieczna, Leluchów, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów i Winiarczykówka (woj. małopolskie), Ujsoły, Bór, Zwardoń i Jaworzynka (woj. śląskie). Mogą z nich korzystać wyłącznie obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci. Ponadto, obecnie w Leluchowie osoby te mogą przekraczać granicę samochodami, zarówno w ruchu osobowym, jak i towarowym.

Straż Graniczna/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply