Pomnik “Rzeź Wołyńska” Pityńskiego stanie w gminie Jarocin

Radni gminy Jarocin (woj. podkarpackie) zdecydowali o wzniesieniu na terenie gminy pomnika “Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Pomnik stanie we wsi Domostawa przy drodze ekspresowej S19.

O decyzji Rady Gminy w Jarocinie, która zapadła 22 kwietnia br. poinformował w niedzielę portal lokalnego wydawnictwa Sztafeta, wydawcy m.in. tygodnika o tej samej nazwie. W głosowaniu za postawieniem pomnika zagłosowało 9 radnych a 6 wstrzymało się od głosu. Nie było głosów przeciwnych. Uchwałę rady wysłano wojewodzie podkarpackiemu do legalizacji.

Jak powiedział “Sztafecie” wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak, na lokalizację pomnika wybrano teren sołectwa Domostawa, w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Obsługi Podróżnych przy budowanej obecnie drodze ekspresowej S19. Lokalizację uzgodnił osobiście wójt Walczak z autorem pomnika jeszcze w 2018 roku (Andrzej Pityński zmarł we wrześniu ub. roku), wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Postawienie pomnika na cokole będzie wymagało jeszcze uzyskania zgody na budowę. W związku z tym, że obecnie trwa budowa S19, wójt Jarocina spodziewa się, iż przywiezienie pomnika do Domostawy będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy.

Wzniesieniem pomnika zajmuje się Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie, na czele którego stoi wójt Zbigniew Walczak. “Celem komitetu było zorganizowanie zbiórki publicznej w kraju i zagranicą, mającej na celu wykupienie od prywatnych właścicieli części działek w miejscowości Domostawa, niezbędnych do posadowienia pomnika na uprzednio wykonanym cokole, współdziałanie z gminą Jarocin w celu odpowiedniego zagospodarowania działki przeznaczonej pod pomnik, opracowanie sposobu wyeksponowania informacji historycznych dotyczących wydarzeń, którym poświęcony jest pomnik” – pisze “Sztafeta”. Koszty transportu pomnika z Gliwic (gdzie obecnie jest przechowywany), adaptacji miejsca, gdzie ma być posadowiony, a także budową cokołu i montażu pomnika, zobowiązali się pokryć fundatorzy.

Jako uzasadnienie umiejscowienia pomnika “Rzeź Wołyńska” w gminie Jarocin wójt Walczak wskazał “wspólnotę wojennych losów” mieszkańców tych terenów i mieszkańców Kresów Wschodnich. W okolicznych miejscowościach, w tym w Jarocinie, Momotach Dolnych i Górnych, Łążku Zaklikowskim i Pikulach Niemcy przy udziale ukraińskich kolaborantów, w tym z SS Galizien, dokonali masowych zbrodni. W opinii jarocińskich radnych pomnik będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym i “przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii”.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odlany w 2017 roku w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych i do dzisiaj znajduje się w magazynie. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i KielcPojawiły się również doniesienia medialne o tym, że pomnik miał stanąć w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów. Wobec dzieła Pityńskiego wysuwano zarzut „epatowania brutalnością”.

Kresy.pl / sztafeta.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply