Większość Polaków obawia się wzrostu liczby imigrantów z powodu przyjęcia unijnego paktu migracyjnego – pokazują wyniki sondażu SW Research dla “Rzeczpospolitej”.

W sobotę Rzeczpospolita opublikowała wyniki badania SW Research. Ankietowanym zadano pytanie, “czy Pani/Pana zdaniem Polsce grozi zwiększony napływ imigrantów w związku z przyjęciem przez Unię Europejską paktu migracyjnego?”. Jak czytamy, ponad połowa – 58,6 proc. – odpowiedziała twierdząco, a zdecydowanie mniej, jedynie 20,5 proc. ankietowanych, odpowiedziało przecząco.

14,4 proc. badanych nie miało zdania, a 6,5 proc. w ogóle nie słyszało o pakcie migracyjnym.

“Siedem osób na dziesięć (69%) w wieku do 24 lat ocenia, że Polsce grozi zwiększony napływ imigrantów w związku z przyjęciem przez UE paktu migracyjnego. Tego samego zdania jest sześciu badanych na dziesięciu (61 proc.) z wykształceniem zawodowym oraz taki sam odsetek respondentów z dochodem między 5001 a 7000 zł netto. Najczęściej na zagrożenie związane z napływem imigrantów wskazują mieszkańcy wsi (62%)” – podkreśla w rozmowie z “Rz” Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Czytaj: “2129 zł kieszonkowego dla imigrantów w Polsce, zakwaterowanie i wyżywienie”. Burza wokół zapisów unijnej dyrektywy

W maju Rada UE zatwierdziła tzw. pakt migracyjny. Chodzi o mechanizm “obowiązkowej solidarności” przy relokacji imigrantów. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec “obowiązkowej solidarności” zgłosiła także Słowacja.

Mechanizm tzw. “obowiązkowej solidarności” nakłada od 2026 roku na kraje członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów w ramach relokacji lub wniesienia opłaty 20 tys. euro za jednego imigranta.

Zobacz także: Wiceszef MSWiA: W Polsce jest obecnie od 2,5 do 2,8 mln imigrantów. Nie jesteśmy w stanie do końca tego zweryfikować

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply