Sukces francuskiego przemysłu zbrojeniowego. Armenia, Chorwacja oraz Estonia podpisały umowy na zakup 60 haubic Caesar.

Minister obrony Francji Sébastien Lecornu poinformował, że Estonia, Armenia oraz Chorwacja zamówiły łącznie 60 zestawów artyleryjskich Casesar. We wpisie na portalu społecznościowym X podkreślił, że ten sukces pozwoli przemysłowi zbrojeniowemu nad Sekwaną na dalszym zwiększaniu wydajności produkcji.

Czytaj: Rheinmetall dostarczy amunicję o kal. 155 mm dla Bundeswehry. Wartość zamówienia wynosi 8,5 mld euro

Estonia podpisała kontrakt na zakup 12 haubic samobieżnych Caesar dla estońskiej armii. Sześć egzemplarzy dotrze jeszcze w tym roku, a dostawy będą kontynuowane w 2025 r. Szef resortu obrony Hanno Pevkur podkreślił, że rozwój kołowego batalionu artylerii samobieżnej jest jednym z pilnych priorytetów Planu Rozwoju Obrony Narodowej.

“Ten system uzbrojenia, który został pomyślnie przetestowany w obronie Ukrainy przed agresywną wojną Rosji, zapewnia Estonii mobilną, elastyczną zdolność wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu” – estoński minister obrony Hanno Pevkur.

Kolejnym krajem, który zdecydował się zakupić francuskie haubice Caesar, jest Chorwacja. Kraj zamówił 12 sztuk. Podpisano ze stroną francuską porozumienie ramowe, które jest niewiążącym dokumentem w formie umowy. Określono ramy prawne i sposób współpracy pomiędzy  sygnatariuszami w procesie wspólnych zakupów maszyn i sprzętu. Chorwackie ministerstwo obrony zaznacza, że samo podpisanie porozumienia nie zakłada obowiązku udzielenia zamówienia, ale dopiero wraz z ostatecznym podpisaniem dokumentu “zamówienia nabycia”.

Francja wraz z Chorwacją zamierzają wystąpić o dofinansowanie z europejskiego programu EDIRPA, który ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego poprzez wspólną ustawę o zamówieniach, dzięki czemu 10–15% wartości zakupu zostałoby pokryte przez Brukselę.

Czytaj: W Polsce powstanie nowa fabryka amunicji artyleryjskiej

Ostatnim krajem, który zdecydował się nabyć haubic Ceasar, jest Armenia. Kraj zamówił 36 maszyn. Jak informuje dziennikarz La Figaro Jean-Christophe Buisson sprzęt ma zostać dostarczony w ciągu 15 miesięcy. Erywań chce wzmocnić swoje możliwości obronne przed Azerbejdżanem.

err.ee/kaitseministeerium.ee/morh.hr/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply