Ukraińskie MSZ pracuje nad koncepcją podwójnego obywatelstwa dla swoich obywateli. Ujawnione szczegóły wskazują jednak, że inicjatywa ta jest ukierunkowana głównie na ukraińską diasporę, a nie na mniejszości narodowe na Ukrainie.

Ukraiński rząd rozważa pomysł nadania prawa do podwójnego obywatelstwa osobom posiadającym status zagranicznego Ukraińca. Tak wynika z wypowiedzi wicepremiera ds. integracji europejskiej i euro-atlantyckiej, Dmytro Kuleby, o czym piszą ukraińskie media.

Według ukraińskiego magazynu „Nowoje Wremja”, powołującego się na wicepremiera Kulebę, koncept projektu ws. podwójnego obywatelstwa jest opracowywany w resorcie spraw zagranicznych, a rząd rozważa kilka sposób na jego wdrożenie. Uważa, że obecnie status tzw. zagranicznego Ukraińca jest niewystarczający, zaś inicjatywa miałaby pozwolić milionom Ukraińców żyjącym poza granicami utrzymywać więzi ze swoją ojczyzną. Dodaje, że ukraińskie prawo niezezwalające na posiadanie podwójnego obywatelstwa jest niedostosowane do obecnych czasów, a Ukraińcy od lat żyjący poza granicami kraju zwyczajnie ukrywają fakt, że często posiadają paszport innego państwa. Kuleba jest zdania, że jeśli dalej czują się oni obywatelami Ukrainy, to trzeba to uszanować i dać im takie możliwości.

– Tak się zdarzyło, że miliony [Ukraińców-red.] wyjechały, ale musimy utrzymać ich więzi z Ukrainą. W tej kwestii jest już ewolucja i mam nadzieję, że społeczeństwo również będzie to wspierać – powiedział ukraiński wicepremier.

Przeczytaj: Zakarpacie: posiadacze węgierskiego obywatelstwa trafili na listę „wrogów Ukrainy”

Szefowa parlamentarnej komisji ds. integracji Ukrainy z UE, Iwanna Kłympusz-Cyncadze uważa za konieczne rozwinięcie statusu „zagranicznego Ukraińca” i uproszczenie procedury nabywania go. Przypomina, że zasada dotycząca posiadania obywatelstwa tylko jednego państwa została zapisana w ukraińskiej konstytucji z powodu obaw, że inna sytuacja mogłaby zostać wykorzystana przez Rosję. Podkreśla też, że trzeba przeanalizować wszelkie możliwe zagrożenia, m.in. w oparciu o doświadczenia innych krajów. Status „zagranicznego Ukraińca” formalnie miałby dawać obywatelom wszelkie prawa i korzyści, z wyjątkiem biernego i czynnego prawa wyborczego.

Zdaniem byłego gubernatora obwodu zakarpackiego, Hennadija Moskala, przyszła ustawa o podwójnym obywatelstwie powinna ograniczać możliwość posiadania zagranicznego paszportu tylko do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Uważa też, że kraje europejskie mogą zaostrzyć wymogi uzyskania obywatelstwa. Natomiast ci, którzy już mają paszporty innych krajów, powinni mieć możliwość zalegalizowania takiej sytuacji. Moskal wskazał na przykład Mołdawii, gdzie nawet wysocy rangą urzędnicy państwowi czy dowódcy wojskowi mają także rumuńskie obywatelstwo. Podkreśla jednak, że w żadnym wypadku nie można zgodzić się na podwójne obywatelstwo w odniesieniu do Rosji. Podobne opinie Moskal wyrażał już wcześniej, także w odniesieniu do mniejszości narodowych na Ukrainie.

Anastasia Fitisowa, ekspert z centrum analitycznego Cedos zaznacza, że na Ukrainie posiadanie paszportu innego kraju nie wiąże się formalnie z jakimiś konsekwencjami prawnymi, a państwo ukraińskie zwykle o takich faktach nie wie. Jej zdaniem, uregulowanie kwestii podwójnego obywatelstwa uprościłoby kwestie administracyjne, np. w obszarze podatków czy spisu ludności. Zarazem uważa, że może to potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu państwa, ponieważ w połączeniu z migrantami i mniejszościami etnicznymi dotyczyć to może m.in. mieszkańców części Donbasu kontrolowanej przez separatystów. W tym roku Rosja uprościła procedury uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa, w tym dla wspomnianej społeczności, a zdaniem Ficowej, w warunkach konfliktu nie może być zgody na posiadanie jednocześnie obywatelstwa Ukrainy i Rosji.

Przeczytaj: Klimkin wzywa do „poważnej dyskusji” ws. podwójnego obywatelstwa na Ukrainie

Latem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił MSZ wypracowanie mechanizmu,nv. który umożliwiałby nadawanie ukraińskiego obywatelstwa Ukraińcom żyjącym za granicą. Zlecił także swoim urzędnikom opracowanie uproszczonej metody nadawania obywatelstwa Ukrainy osobom, które w swoich krajach cierpią z powodu naruszania ich praw i swobód.

Niedawno informowaliśmy, że ukraińska prokuratura sprawdza „masowe wydawanie” węgierskich, rumuńskich, polskich i rosyjskich paszportów obywatelom Ukrainy, m.in. na zachodzie kraju. Sąd umożliwił śledczym dostęp m.in. do dokumentów Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Unian / nv.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply