Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w czwartek zamiar budowy nowego samolotu An-225 „Mrija”, dedykując ten projekt pamięci pilotów poległych na wojnie. Koszt przedsięwzięcia wyniesie co najmniej 800 milionów dolarów. „To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji” – podkreślił prezydent Ukrainy. An-225 „Mrija” był największym użytkowanym samolotem na świecie.

Podczas czwartkowego spotkania online z ukraińskimi studentami Wołodymyr Zełenski przypomniał, że kiedyś pojawił się już pomysł zbudowania drugiego egzemplarza An-225 „Mrija”. „To kwestia wizerunku naszego państwa i wszystkich wspaniałych pilotów, którzy polegli w tej wojnie” – powiedział, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. „To nie jest kwestia pieniędzy, to kwestia ambicji” – zaznaczył.

Podkreślił, że poruszył temat odbudowy samolotu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. rosyjska armia atakując lotnisko w Hostomlu pod Kijowem zniszczyła transportowiec An-225 Mrija – największy samolot świata, który istniał tylko w jednym egzemplarzu. „Mrija” nie mogła zawczasu opuścić lotniska, ponieważ w Hostomlu była remontowana.

An-225 „Mrija” był największym użytkowanym samolotem na świecie. Długość maszyny wynosiła ponad 84 metry. Mógł on unieść do 400 ton ładunku. Jego rozmiary umożliwiały przewiezienie w ładowni 100 samochodów. Istniał tylko jeden egzemplarz tego samolotu, budowę drugiego przerwał upadek ZSRR.

Zobacz także: Były dowódca wojsk USA w Europie: Ukraina zwycięży do września

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz