Biskup kijowsko-żytomierski apeluje do prezydenta Ukrainy o zwrot kościoła św. Mikołaja

Ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krywycki wystosował list do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z apelem o zwrot kościoła św. Mikołaja prawowitym właścicielom, czyli miejscowym katolikom.

Jak podawaliśmy, w piątek wieczorem w zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja w Kijowie, funkcjonującym obecnie jako sala organowa, wybuchł pożar. Łącznie w akcji gaśniczej uczestniczyło 80 osób i 16 jednostek sprzętu gaśniczego. Ogień objął obszar około 80 metrów kwadratowych. Przed północą podano, że ogień został ugaszony. Wstępnie oceniono, że przyczyną pożaru było zapalenie się instalacji elektrycznej w organach. Stało się podczas próby. Żywioł zniszczył przede wszystkim organy, które w czasach ZSRR zainstalowano w prezbiterium. Doszło też do zerwania się żyrandolu. Całe wnętrze zostało okopcone. Obecnie budowla nie nadaje się do użytku i jest zamknięta.

We wtorek portal Credo opublikował list ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej bpa Witalija Krywyckiego do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z apelem o „natychmiastowe” przekazanie kościoła wspólnocie katolików.

W liście napisanym w imieniu wiernych parafii św. Mikołaja w Kijowie bp Krywicki wskazał, że są oni zaniepokojeni sytuacją, która powstała po pożarze. Hierarcha przypomniał, że rok temu ukraiński rząd, realizując polecenie prezydenta, zobowiązał ministerstwo kultury zapewnienia Domowi Muzyki Organowej i Kameralnej nowej siedziby, tak aby do 2023 roku kościół można było oddać katolikom.

„Jednak w ciągu roku od uchwalenia Dekretu Prezydenta Ukrainy i Rozporządzenia Gabinetu Ministrów nie podjęto żadnych działań w celu realizacji projektu Domu Muzyki przez wybudowanie nowej budowli” – czytamy w liście. Bp Krywicki dodał, że w tym czasie nie wypracowano i nie podjęto żadnych działań w kierunku ratowania świątyni przed zniszczeniem.

Z listu wynika, że ogłoszona z inicjatywy ministerstwa kultury zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła zaniepokoiła katolików, ponieważ ogłoszony program odbudowy zakłada wymianę organów, co zdaniem biskupa kijowsko-żytomierskiego „oznacza, że Ministerstwo Kultury chce po raz kolejny zamrozić sprawę powrotu kościoła i uniemożliwić przekazanie go wspólnocie religijnej, znowu na dziesięciolecia, aż Ukraina osiągnie w końcu status państwa prawa”. Biskup zaznaczył też, że plany odbudowy kościoła w żaden sposób nie są konsultowane z parafią.

W opinii hierarchy pożar stworzył nową sytuację, w której „nie ma sensu czekać na 2023 rok”. Biskup zaapelował do prezydenta Zełenskiego o „ułatwienie procesu przywracania sprawiedliwości wobec parafii i kościoła, gdyż ten proces przekroczył już punkt bez odwrotu” i o podjęcie decyzji o natychmiastowym przekazaniu kościoła do stałego użytkowania przez parafię rzymskokatolicką św. Mikołaja w Kijowie.

CZYTAJ TAKŻE: Bp Krywicki: pożar kościoła św. Mikołaja w Kijowie to znak od Boga

Kresy.pl / credo.pro

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply