Kijów: pożar katolickiego kościoła św. Mikołaja [+VIDEO]

W zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja w Kijowie wybuchł pożar. Jak podają ukraińskie media, ogień udało się już ugasić, ale poważnie uszkodzone zostały m.in. organy. O zwrot świątyni, który służy jako sala organowa, przez lata starali się katolicy.

Do zdarzenia doszło w piątek późnym wieczorem. Jak poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko, w akcji gaszenia pożaru kościoła uczestniczyły miejskie służby ratownicze, 15 specjalistów Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i cztery jednostki sprzętu gaśniczego. Podał on, że pożar wybuchł między pierwszą a drugą kondygnacją i szybko rozprzestrzenił się na dach świątyni. Strażacy zdołali zlokalizować pożar, nie było informacji o ofiarach.

W sieci pojawiły się nagrania wideo, pokazujące gęsty dym wydobywający się z wnętrza kościoła. Na innym, zrobionym w środku, widać spalone i uszkodzone okolice ołtarza, w tym żyrandol, który zerwał się i spadł. Widać też, że uszkodzeniu uległy organy.

Łącznie w akcji gaśniczej uczestniczyło 80 osób i 16 jednostek sprzętu gaśniczego. Około godziny 23:00 czasu miejscowego (22:00 w Polsce) podano, że nie ma już otwartych stref ognia, a sytuacja jest pod kontrolą. Ogień objął obszar około 80 metrów kwadratowych. Przed 23:30 podano, że ogień został ugaszony. Przyczyny pożaru na razie są nieznane.

Rzymskokatolicki kościół pw. św. Mikołaja znajduje się w centrum Kijowa, przy ul. Wełykiej Wasylkiwskiej. Zbudowano go w stylu neogotyckim w latach 1899–1909. Jak pisaliśmy, kijowscy Polacy, którzy pod koniec XIX wieku stanowili prawie 14 proc. mieszkańców Kijowa, w 1895 roku rozpoczęli starania o budowę nowej świątyni rzymskokatolickiej, ponieważ jedyny w mieście kościół św. Aleksandra nie wystarczał już do zaspokojenia ich potrzeb religijnych. Rozpisany konkurs wygrał zaledwie 23-letni Stanisław Wałowski. Młody architekt zaproponował budowę kościoła w stylu gotyckiej, francuskiej katedry. Z uwagi na niewielkie doświadczenie Wałowskiego nadzorowanie prac powierzono znanemu już w Kijowie polskiemu architektowi – Władysławowi Horodeckiemu, który nie tylko nieco dopracował projekt młodego kolegi, ale i zostawił w zdobieniach kościoła swój trwały wkład. Kijowscy katolicy niedługo cieszyli się konsekrowaną w 1909 roku świątynią. W latach 30. zabrali ją bolszewicy, w 40. mieściło się tam archiwum, w 70. zarządzono renowację a po niej umieszczono tu Salę Muzyki Organowej i Kameralnej. Obecnie obiekt pełni funkcje sakralne, ale nadal odbywają się w nim również koncerty muzyki klasycznej.

Katolicy przez lata bez powodzenia starali się o zwrot kościoła; od 1991 roku w niedziele odprawiane są tam Msze św., w tym po polsku i po łacinie. Kościół w 2001 roku odwiedził podczas pielgrzymki na Ukrainę papież Jan Paweł II. W tym czasie obiekt zaczął jednak popadać w ruinę, m.in. z powodu działania wód gruntowych, drgań wywoływanych przez metro i braku remontów. Właściciel kościoła, czyli ukraińskie państwo, skąpiło pieniędzy na jego renowację. W maju 2019 roku ukraińskie media informowały o tym, że z fasady kościoła św. Mikołaja odpadł kawałek elewacji o wadze około 100 kilogramów. Kamień spadł tuż przy wejściu do świątyni. „To nie pierwszy taki przypadek. Od pięciu lat posługuję w kościele św. Mikołaja i mogę zaświadczyć, że co roku jego stan się pogarsza.” – mówił wówczas ks. Andrzej Rak, proboszcz parafii korzystającej z kościoła. Duchowny zwracał uwagę, że stan budowli zaczął zagrażać parafianom i przechodniom. W sierpniu 2019 roku Obozrevatel określał stan kościoła jako „krytyczny”.

Temat zwrotu katolikom kościoła św. Mikołaja w Kijowie oraz kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie  był m.in. podniesiony przez Andrzeja Dudę w rozmowach ze stroną ukraińską w grudniu 2015 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP na Ukrainie: ukraińskie ministerstwo kultury uznaje kradzież bolszewików [+FOTO]

W 2020 roku rząd ukraiński ogłosił, że chce zbudować nowy gmach dla zlokalizowanego w budynku kościoła Domu Muzyki Organowej. Obiecał, że po zakończeniu budowy, szacunkowo w 2023 roku, kościół zostanie przekazany św. Mikołaja parafii rzymskokatolickiej.

interfax.com.ua / pravda.com.ua / vesti.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply