W sobotę po północy na lotnisko Poznań-Ławica przyleciały dwa samoloty linii lotniczych LOT ze 114 ewakuowanymi Afgańczykami. Relokowani przybyli z bazy wojsk amerykańskich w Ramstein.

Jak poinformowała Interia w sobotę po północy na lotnisko Poznań-Ławica przyleciały dwa samoloty linii lotniczych LOT ze 114 ewakuowanymi Afgańczykami. Relokowani przybyli z bazy wojsk amerykańskich w Ramstein.

Na ewakuowanych oczekiwał specjalistyczny zespół medyczny (w tym afgański pediatra) oraz 8 tłumaczy. Afgańczycy zostali poddani badaniom i testom przeciw COVID-19, otrzymali także niezbędne materiały informacyjne w ojczystym języku objaśniające dalsze procedury.

Na lotnisku przygotowano specjalną infrastrukturę i namioty, w których ewakuowani oczekiwali na weryfikację i uzupełnienie niezbędnych formalności. Następnie przetransportowani zostali do jednego z poznańskich hoteli, w którym spędzą 10-dniową kwarantannę. W ośrodku zapewnione zostały wszystkie konieczne środki materialne – ubrania oraz środki higieny osobistej. Personel hotelowy został przeszkolony pod względem obsługi osób z kręgu kulturowego podejmowanych osób. W bieżącą obsługę ewakuowanych, po upływie kwarantanny, zaangażują się także lokalne NGO i wolontariusze duszpasterstwa akademickiego.

Obywatele Afganistanu będą przebywać w Polsce przez 3 miesiące. W tym czasie NATO podejmie decyzję o ich dalszej relokacji. W ramach zobowiązań sojuszniczych na terenie kraju pozostanie nie więcej niż 50 osób – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

O przylocie Afgańczyków poinformował szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, pod porannego wywiadu na antenie stacji RMF FM. Powiedział, że trafią oni do nas w ramach solidarności sojuszniczej. Dodał, że będą przebywać w Polsce około trzech miesięcy.

“W ramach solidarności sojuszniczej Polska zgodziła się przyjąć na okres do 3 miesięcy około tysiąca Afgańczyków, którzy pomagali NATO w Afganistanie w ciągu ostatnich lat. Teraz trafią do Poznania, dziś, pierwszym samolotem i w ciągu najbliższych trzech miesięcy będą wyjeżdżali do krajów docelowych, w których już pozostaną” – powiedział Dworczyk. Nie sprecyzował, o jakie kraje chodzi. Dodał, że obcokrajowcy nie trafią do ośrodka dla uchodźców, ale zostaną zakwaterowani w jednym z hoteli. Osoby z tej grupy trafią później m.in. do Lublina, gdzie będą oczekiwać na wyjazdy do krajów docelowych. Na pytanie, ilu z nich zostanie w Polsce odpowiedział, że „maksimum 50 osób”.

„To w ramach zobowiązań sojuszniczych liczba tych współpracowników NATO, którzy będą mogli wystąpić o status uchodźcy w Polsce. Ale czy wyrażą tym zainteresowanie, przekonamy się” – zaznaczył szef KPRM. Dodał, że na razie nie ma na ten temat informacji. Zapewnił też, że przed przylotem do naszego kraju cała grupa zostanie zweryfikowana przez polskie służby.

Kresy.pl/RCB/Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply