We wtorek wieczorem, na zakończenie oficjalnej wizyty na Ukrainie, prezydent Duda spotkał się z mieszkającymi tam Polakami. Podziękował im za pielęgnowanie tradycji narodowych, a także obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.

Prezydent przyznał, że jest wzruszony i uhonorowany spotkaniem z Polakami, którzy mimo prześladowań zachowali polskość, język i tradycje.

„Wiem, że mieliście to poczucie, że Polska jak gdyby o was zapomniała. Chciałbym bardzo, aby to się zmieniło”– powiedział Duda. Przyznał, że władze państwowe nie zawsze sprzyjały działaniom podejmowanym przez Polaków na Ukrainie. „Wierzę, że nadchodzi taki czas, w którym ta sytuacja się zmieni”– powiedział.

Prezydent Duda zaznaczył, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy o sprawach Polaków na Ukrainie, w trakcie czego podkreślał znaczenie budowania dobrych relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Powiedział, że jest to zadanie nie tylko polskich władz, ale w dużej mierze również władz ukraińskich.

„Mówiłem m.in. o trzech polskich kościołach: o kościele św. Mikołaja w Kijowie, kościele Marii Magdaleny we Lwowie oraz kościele w Białej Cerkwi, prosząc o kroki, które umożliwią naszym wspólnotom katolickim odzyskanie tych świątyń”– powiedział Duda, co spotkało się z głośnym aplauzem zgromadzonych.

Prezydent powiedział, że rozmawiał również na temat polsko-ukraińskiej pamięci historycznej. Wspólnie z prezydentem Poroszenką ustalili, że sprawami tymi będzie się zajmował Prezydencki Komitet Konsultacyjny.

„Tylko prawda o wspólnej historii, a więc także o tych rzeczach, które są trudne czy wręcz straszne w naszej wzajemnej historii może stać się podstawą i fundamentem dobrych relacji. I na prawdzie te dobre relacje muszą być budowane, chociaż byłaby to prawda nawet najtrudniejsza”– mówił Andrzej Duda.

Prezydent obiecał, że państwo Polskie będzie wspierać instytucje polskie na Ukrainie. Dlatego zostało powołane Biuro ds Kontaktów z Polakami za Granicą, „żeby polskość była krzewiona lepiej niż dotychczas”.

„Dla mnie jest elementem silnej Polski, jeżeli Polak przebywający za granicą czuje, że jego Ojczyzna stoi za nim murem. Wtedy szanuje swoją Ojczyznę, bo wie, że może na niej polegać”– podkreślił prezydent. Dodał, że chce, aby Polacy mieli poczucie, że mogą polegać na swojej Ojczyźnie, „chociażby nigdy w niej nawet nie mieszkali”.

Duda podziękował również Polakom na Ukrainie za wszystko, co do tej pory zrobili dla Polski. „Chciałem złożyć głęboki ukłon i wyrazy szacunku waszym rodzicom, którzy przechowali polskość często przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach. To ogromne dzieło, którego nie sposób ocenić, często było realizowane z narażeniem życia i wielu ludzi za to zginęło”– powiedział.

W spotkaniu wzięło udział około 500 Polaków z różnych regionów Ukrainy. Zdaniem ambasadora na Ukrainie Henryka Litwina było to najprawdopodobniej najbardziej liczne spotkanie Polaków z Ukrainy z polskim prezydentem, licząc od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami.

Kuriergalicyjski.pl / youtube.com / PAP / Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. malkontent
  malkontent :

  Maliniak ” nie mam wątpliwości ” jest pożal się boże totalnym nieporozumieniem. Jak sobie przypominam jest kilka zdewastowanych kościołów w Lwowie i ukropy przechodząc obok nich pluija od zawsze :-((( nienawiść ukropów do wszystkiego co polskie jest w ich genach nienawiści , dziwi jedynie fakt wchodzenia im w odbyt bez wazeliny przez kolejne władze reprezentujące niby Polaków. A 90% Polaków ma na ten temat odmienne zdanie. Czy rusofobia tak ogłusza i oślepia??

 2. kp
  kp :

  To jednak zmiana w porównaniu do poprzedników, którzy Polaków na Ukrainie, Litwie raczej nie zauważali. Tu należą się pochwały pod adresem PAD za tą zmianę. Pytanie, jak na tą zmianę zareagują Ukraińcy, tj. odnotują żądanie zwrotu kościołów i wszystko wróci do dawnego porządku, czyli niechętnej polityki wobec Polaków? Niestety po Ukrainie niczego poważnego, tj. dotrzymywania umów, zapewnień raczej się nie spodziewam. I co wtedy zrobi PAD, zaostrzy retorykę i politykę? Oby! Inna sprawa, to ta, czy takie postawienie sprawy, tj. popieranie Ukrainy i pomijanie np. interesów Polaków na Ukrainie wraz z sugestiami prostowania polityki historycznej na Ukrainie odniosą pozytywny skutek? Czy nie lepiej (skutecznie) rozmawiać z pozycji następującej: najpierw uporządkowanie sprawy Wołynia – tzn. co najmniej godny pochówek ofiar, pomniki upamiętniające martyrologie, przyznanie, że UPA dopuściła się ludobójstwa na Polakach, a potem sprawy bieżące i poparcie dla Ukrainy, żądania utrzymania sankcji wobec Rosji, zniesienie wiz (jaki to silny argument!) itp. Nie godzicie się to trudno. Bug to głęboka rzeka i nie musimy się bratać, mamy czas. Polska powinna ten czas poświecić na dokumentowanie mordów i ludobójstwa Ukraińskiego. Osobiście sądzę, że ta druga postawa przyniosłaby lepsze skutki! Tak mamy lukrowaną miłość a pod spodem … przykład PBK – wizyta i ustawa gloryfikująca UPA to pokazują. Cóż odejście od myślenia torami nakreślonymi myślami Giedroycia zajmuje trochę czasu, zwłaszcza w mało ruchliwym intelektualnie społeczeństwie polskim.

  • kojoto
   kojoto :

   Taka zmiana, żeby jakoś to wyglądało, ale nic się nie zmieniło. Proste pytanie – czy to możliwe, żeby prezydent miał niewystarczające informacje na temat banderowskiego ludobójstwa na Polakch? Wszyscy wiemy, że to niemozliwe – więc te słowa o mało ruchliwym intelektualnie społeczeństwie zachowaj dla siebie, zamiast obrażać Polaków zgodnie ze stereotypami narzuconymi przez GW i inne gadzinówki. Naszczęście coraz więcej Polaków pozbywa się kompleksów – może teraz czas na Ciebie?

   • kp
    kp :

    Rzetelna ocena swoich słabych stron nie ma nic wspólnego z kompleksami pod warunkiem, że chce się “iść do przodu”. A taka ocena społeczeństwa, jaką przedstawiłem jest zasadna. Inaczej dlaczego ktoś jeszcze kupuje GW i ogląda TVN? Innych dowodów łatwo dostarczyć, jak choćby to, że niewiele osób w Polsce czyta cokolwiek. To pierwsze lepsze z brzegu argumenty. Inna to niski stopień patentów! Szkoda słów. Jeżeli potrzebujesz się utwierdzać w przekonaniu, że Polacy to potęga (m.in. intelektualna) to raczej nie na otwartym forum. Małe szanse!

 3. zan
  zan :

  To jasne, że Dudi musiał olać groby ofiar Wołynia. Wszak to jeszcze plugawy Kaczor wznosił na majdanie neonazistowskie hasła “sława Ukrainie”. Dla przestępców z PIS (art. 117kk) świat jest szachownicą, a Polacy pionkiem.

 4. gotan
  gotan :

  Prezydencie Duda…upominanie się o coś co było nasze a złodzieja się prosi o zwrot zagrabionego mienia?…Komiczne .Wystarczy stosować zasadę wzajemności i nie trzeba o nic prosić!!!Proszę nie zachowywać się jak pański poprzednik,któremu tylko,czy aż tylko,, rozbił neobanderowiec jajko na ramieniu..I który za to nie odpowiedział karnie.Proszę nie realizować polityki uległości wobec Azjatów, tak, jak minister Waszczykowski,który jawnie sprzyja Ukraińcom.Przypominam co podpisał wcześniej z tzw.grupą pro ukraińską (w poprzednim sejmie)w sprawie wspierania tzw.Ukrainy i Ukraińców w Polsce!..Żenujące jak tacy ludzie biorą się za politykę,gdzie jawnie narusza się dobro narodu polskiego i jego żywotnych interesów! Zobaczymy jak długo polityka ultymatywna (jak powiada pan Waszczykowski) zda egzamin? Przestańmy zabawiać się w grzeczności panie Prezydencie,gdyż inaczej wyjdzie pan na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle! Kresowianie nie zapomną panu,iż nie upomniał się pan o rozliczenia banderyzmu w sprawie mordów na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej!!! Na nas,już pan nie będzie mógł liczyć! Zdradza pan pomordowanych i tych co uniknęli okrucieństw.Zdradza pan Polaków!! Proszę nie opowiadać dyrdymał o kościołach,które Polacy wybudowali a które Ukraińcy dewastują i niszczą.Kolejna ekipa rządząca napawa się władzą i samouwielbieniem i nie realizuje obietnic danych w programach wyborczych.Hańba i skandal ! Pal pan dalej w święta “jarmułkowe świeczki…nawet handlowe” i przyjmuj w pałacu kolejne ekipy mniejszości np.w święto Jordana!!! (tak dla przypomnienia 21 stycznia)myśląc ultymatywnie!! …Takie modne powiedzenie ministra Waszczykowskiego!!