Ukraińscy żołnierze szkolą się na brytyjskim czołgu podstawowym Challenger 2 – poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy opublikowali nagranie przedstawiające szkolenie ukraińskich wojskowych. 

Członkowie Sił Zbrojnych Ukrainy szkolą się na brytyjskim czołgu podstawowym – poinformował w sobotę na Twitterze brytyjski resort obrony. W komunikacie przypomniano, że Wielka Brytania zobowiązała się dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. Do wpisu dołączono nagranie przedstawiające szkolenie ukraińskich wojskowych. 

Pod koniec stycznia ukraińskie załogi czołgów przybyły do ​​Wielkiej Brytanii na szkolenie na Challengerach. Wcześniej brytyjski zastępca sekretarza obrony Alex Chalk wyraził nadzieję, że czołgi te dotrą na Ukrainę pod koniec marca.

Wielka Brytania zobowiązała się dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. Na początku marca strona brytyjska zaprzeczyła, że zamierza podwoić liczbę czołgów Challenger 2 wysyłanych na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, podczas ostatniego posiedzenia brytyjskiej komisji obrony ujawniono, że jedynie 157 spośród 227 czołgów Challenger 2 znajdujących się na wyposażeniu wojsk lądowych Wielkiej Brytanii jest gotowych do podjęcia jakichkolwiek działań w ciągu 30 dni.

Plany z 2021 roku sugerowały, że 148 czołgów podstawowych Challenger 2 zostanie zmodernizowanych do wariantu Challenger 3, wyposażonego w aktywne pancerze, ulepszone czujniki i układ optyczny, a także nową wieżę i działo gładkolufowe Rheinmetall L55A1 120 mm.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz