Wielka Brytania nie zamierza podwoić liczby czołgów Challenger 2 wysyłanych na Ukrainę – poinformował w poniedziałek portal UK Defence Journal powołując się na ministerstwo obrony kraju.

Portal UK Defence Journal poinformował w poniedziałek, że brytyjski resort obrony w rozmowie z medium zaprzeczył, że Wielka Brytania zamierza podwoić liczby czołgów Challenger 2 wysyłanych na Ukrainę.

Ambasador w Londynie Wadym Prystajko w rozmowie z Radiem Swoboda twierdził, że Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, ale podczas lutowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii uzgodniono, że liczba ta zostanie podwojona.

Ambasador powiedział, że Wielka Brytania poprzez swoje decyzje stopniowo kształtuje konsensus w sprawie niektórych rodzajów broni.

Prystajko przekazał, że w temacie przekazania czołgów dla Ukrainy Brytyjczycy „próbowali przekonać wszystkich pozostałych sojuszników, że są dwie opcje: albo Wielka Brytania pójdzie sama z tym oświadczeniem i zrobi tę wyrwę, w którą wszyscy inni będą musieli wejść, albo wszyscy razem jako jeden front, jak NATO, zrobią ten bardzo ważny krok”.

Według premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka, brytyjskie czołgi Challenger 2 przybędą na Ukrainę  w marcu 2023 roku.

Jak informowaliśmy, zamiar rozszerzenia dostaw czołgów ogłosił minister obrony kraju Ben Wallace podczas wizyty 22 lutego w bazie wojskowej Bovington Camp w Dorset, gdzie ukraińskie wojsko przechodzi obecnie szkolenie.

Pod koniec stycznia ukraińskie załogi czołgów przybyły do ​​Wielkiej Brytanii na szkolenie na Challengerach. Wcześniej brytyjski zastępca sekretarza obrony Alex Chalk wyraził nadzieję, że czołgi te dotrą na Ukrainę pod koniec marca.

CZYTAJ TAKŻE: Ostateczny projekt czołgu Challenger 3 zatwierdzony

Kresy.pl/UK Defence Journal

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz