Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wspólnie z Rheinmetall BAE Systems Land zatwierdzili ostateczny projekt czołgu podstawowego Challenger 3.

Wkrótce rozpocznie się proces produkcji pierwszych prototypów.

Challenger 3 ma być głęboką modernizacją czołgów Challenger 2.

Prace wykona spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land w mieście Telford w hrabstwie Shropshire. Umowa w tym zakresie o wartości 800 mln funtów podpisana została w 2021 roku – dotyczy ona modernizacji 148 czołgów od 2027 roku.

Challenger 3 ma osiągać prędkość do 97 km/h. Zwiększony zostanie także zasięg przejechania bez tankowania, planowane jest również wyposażenie wozu w nowoczesne systemy cyfrowe.

Wieża czołgu Challenger 3 wyposażona zostanie w systemy cyfrowe umożliwiające wymianę danych pomiędzy różnymi pojazdami na polu bitwy. Nowością będzie także armata gładkolufowa L55A1 kal.120 mm na amunicję NATO (uzbrojeniem poprzedniej wesji Challengar była 120 mm armata gwintowana L30A1 o długości 55 kalibrów).

Ponadto Challenger 3 zostanie wyposażony w izraelski system obrony aktywnej Trophy, który został wybrany przez brytyjskie Ministerstwo Obrony po licznych testach i badaniach.

Trophy to obecnie jedyny na świecie w pełni zintegrowany i sprawdzony na polu walki system OA, który od 2010 roku jest montowany na czołgach Merkava Mk4 i ciężkich bojowych wozach piechoty Namer Sił Obronnych Izraela.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Wielkiej Brytanii obiecuje Ukraińcom szybką dostawę czołgów

Kresy.pl / army.mod.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz