Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zasugerował, że brytyjskie czołgi Challenger 2 pojawią się na Ukrainie już w marcu tego roku.

Synak wygłosił taką deklaracją po rozmowach z prezydentem Ukrainy w swojej rezydencji i po spotkaniu z ukraińskimi żołnierzami wojsk pancernych, którzy obecnie przebywają w Wielkiej Brytanii i pod kierunkiem jej oficerów ćwiczą się użyciu tego typu czołgów. Przy tej okazji lokator Downing Street 10 zapowiedział rozszerzenie programu szkolenia ukraińskiego personelu wojskowego, podał portal Ukrainska Prawda.

 

„Ukraińskie załogi, które przybyły na ćwiczenia w zeszłym tygodniu, będą używać czołgów Challenger 2 do obrony suwerennego terytorium Ukrainy już w przyszłym miesiącu. A dzisiaj zgodziliśmy się rozszerzyć program szkolenia, przez który przeszło już 10 tys. pilotów myśliwców” – powiedział Rishi Sunak.

Dodał on, że Wielka Brytania czyni starania, aby niezbędna zachodnia broń znalazła się na Ukrainie w nadchodzących tygodniach, a nie miesiącach czy latach. „Musimy uzbroić Ukrainę w perspektywie krótkoterminowej, a także wzmocnić ją w perspektywie długoterminowej. Ukraina nie może ponownie stać się wrażliwym celem nowej agresji” – podkreślił Sunak.

Przypomnijmy, że 14 stycznia Wielka Brytania potwierdziła dostarczeni na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2 i około 30 dział samobieżnych kalibru 155 mm AS90.

Pod koniec stycznia ukraińskie załogi czołgów przybyły do ​​Wielkiej Brytanii na szkolenie na Challengerach. Wcześniej brytyjski zastępca sekretarza obrony Alex Chalk wyraził nadzieję, że czołgi te dotrą na Ukrainę pod koniec marca.

eurointegration.com.ua/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz