W ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy Ukraina powinna otrzymać około 150-300 czołgów z krajów partnerskich – poinformował przedstawiciel prezydenta w Radzie Najwyższej, członek Rady Najwyższej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Fedir Wenisławski w rozmowie z RBC-Ukraina.

Jak poinformował w piątek przedstawiciel prezydenta w Radzie Najwyższej, członek Rady Najwyższej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Fedir Wenisławski w rozmowie z RBC-Ukraina w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy Ukraina powinna otrzymać około 150-300 czołgów z krajów partnerskich

“Są różne kalkulacje. Ale z grubsza mówiąc, w najbliższej przyszłości możemy otrzymać 150-300 czołgów – to jest w ciągu 2-3 miesięcy” – powiedział.

Według Wenisławskiego na ostatnim „Ramsteinie” panowało powszechne zrozumienie, że Ukraina potrzebuje czołgów do 1 kwietnia, co wiąże się z aktywacją wojsk rosyjskich.

Poseł zauważył również, że pierwsze 150-300 czołgów to dopiero początek, ponieważ Ukraina potrzebuje znacznie więcej pojazdów, aby wyzwolić wszystkie swoje terytoria.

“Jeżeli będziemy mieli łącznie 10 brygad czołgów – 1000 czołgów – będzie to bardzo skuteczne narzędzie “deokupacji” naszych terytoriów. Ale myślę, że jak będzie ich 5-7 (brygad – red.), to wystarczy również do skutecznego wyzwolenia naszego terytorium” – zapewnił Wenisławski.

Zobacz też: Miedwiediew zapowiada zwiększenie produkcji czołgów

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce dostarczyć na Ukrainę swoje najnowocześniejsze czołgi podstawowe KF51 Pantera – przekazał w czwartek portal Handelsblatt. Rheinmetall zaprezentował Panterę na targach w Paryżu zeszłego lata i reklamował ją jako najsilniejszy czołg bojowy na świecie. Pierwszym odbiorcą pojazdu byłaby Ukraina.

Nadal istnieje tylko model demonstracyjny Pantery. Mimo to Papperger obiecuje dostawę „za 15 do 18 miesięcy”. Czołgi mogłyby powstać w Niemczech lub na Węgrzech. Eksport wymaga zgody rządu federalnego, ponieważ Pantera została opracowana w Niemczech. Papperger ma nadzieję na zatwierdzenie.

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze niemiecki czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ukraińskie załogi wyjechały już na szkolenie do Niemiec.

Kresy.pl/RBC-Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply