Wielka Brytania może wysłać na Ukrainę więcej Challengerów 2 [+VIDEO]

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii może wysłać na Ukrainę więcej czołgów Challenger 2, jeśli będą skutecznie wykorzystywane na polu walki.

Jak poinformowała w czwartek stacja BBC News Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii może wysłać na Ukrainę więcej czołgów Challenger 2, jeśli będą skutecznie wykorzystywane na polu walki.

O tym oświadczył minister obrony kraju Ben Wallace.

Wallace ogłosił zamiar rozszerzenia dostaw czołgów podczas wizyty 22 lutego w bazie wojskowej Bovington Camp w Dorset, gdzie ukraińskie wojsko przechodzi obecnie szkolenie.

Tam ministrowi pokazano proces szkolenia ukraińskich czołgistów na wozach Challehger 2.

Przypomnijmy, że jak podał w poniedziałek portal Breaking Defense, czołgi Abrams mogą dotrzeć do Sił Zbrojnych Ukrainy szybciej niż wcześniej zapowiadano. Portal dowiedział się od Stanleya Browna, pierwszego zastępcy sekretarza Biura ds. Polityczno-Wojskowych, że decyzja o przydzieleniu czołgów w ramach programu USAI nie została jeszcze podjęta.

Zasugerował, że czołgi Abrams mogłyby zostać przeniesione z zapasów armii amerykańskiej za pośrednictwem Presidential Drawdown Authority (PDA). Takie posunięcie mogłoby potencjalnie przyspieszyć dostawę amerykańskich czołgów na Ukrainę.

Alternatywnie, może to być połączenie transferu pojazdów bojowych za pośrednictwem obu programów. Według Browna na razie w Stanach Zjednoczonych trwają dyskusje nad konkretną decyzją.

Brown przyznał, że nie jest jasne, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja ani kiedy czołgi Abrams mogą przybyć na Ukrainę.

Dodajmy, że Hiszpania przekaże Ukrainie dziesięć Leopardów 2A4 zamiast wcześniej obiecanych sześciu czołgów. Ogłosił to premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas wspólnego briefingu z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply