Turcja oczekuje, że kwestia jej mediacji w rozwiązaniu konfliktu między Ukrainą a Rosją zostanie wyjaśniona po zaplanowanych na 3 grudnia rozmowach między prezydentem Władimirem Putinem i prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. (więcej…)


Premier Rosji Michaił Miszustin rozmawiał we wtorek ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Keqiangiem.

Rozmowa premierów dwóch państw dobyła się w trybie wideokonferencji. Mówiąc o współpracy rosyjsko-chińskiej Miszustin podkreślił jej kontekst międzynarodowy. "Niektórzy zagraniczni partnerzy podejmują wobec nas nieprzyjazne działania. Stosują techniki nieuczciwej konkurencji, często naruszając podstawowe zasady wielostronnego systemu handlowego. Nielegalne, jednostronne sankcje, presja polityczna i gospodarcza – z tymi wyzwaniami mierzą się zarówno Rosja, jak i Chiny. Naszą najlepszą odpowiedzią jest połączenie wysiłków na rzecz wspólnego rozwoju opartego na zasadach równości, wzajemnego zaufania i szacunku." - słowa premiera Rosji zacytował portal gazety "Komsomolskaja Prawda".

Portal podkreśla, że w okresie styczeń-październik bieżącego roku odnotowano wzrost wymiany handlowej między Rosją a Chinami o 31 proc., do wartości 11o mld dol. Miszustin wymienił w tym kontekście perspektywy dla rozwoju współpracy w dziedzinie surowców energetycznych.


Unia Europejska rozdysponuje w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju prawie 75 mln euro. Największym beneficjentem tego mechanizmu będzie Ukraina, która otrzyma 31 mln euro.

Rada UE przyjęła w czwartek zestaw decyzji ustanawiających cztery środki pomocowe w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility, EPF) - poinformowano na stronie internetowej Rady UE. Środki finansowe na wzmocnienie obronności otrzymają Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Mali.

Największym beneficjentem mechanizmu jest Ukraina, która otrzyma w przeciągu 1,5 roku 31 mln euro. W takim samym okresie Gruzja dostanie 12,75 mln euro a Mołdawia 7 mln euro. Mali może liczyć na 24 mln euro w ciągu 30 miesięcy.


W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku Ukraińcy importowali prawie pół miliona aut co jest rekordowym poziomem dla tego kraju.

Według danych Ukrawtopromu, jakie przytoczył we wtorek portal finance.ua, w ciągu trzech kwartałów bieżącego roku na Ukrainę ściągnięto z innych państw 471,6 tys. samochodów osobowych. Oznacza to wzrost aż o 40 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Łączna wartość tego importu to, w ocenie ukraińskich celników, 3,3 mld dol.

82 proc. wśród wszystkich importowanych samochodów stanowiły samochody używane. Wzrost importu takich maszyn wyniósł 38 proc. w stosunku rocznym. Szybciej rósł wwóz samochodów nowych, który wyniósł 49 proc. Łącznie, w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku na Ukrainę importowano 82 tys. nowych samochodów o łącznej wartości 1,6 mld dol.


Ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęło ćwiczenia na południu Rosji. Manewry zaplanowano m.in. na anektowanym Krymie.

Jak podaje agencja RIA Nowosti, Południowy Okręg Wojskowy poinformował w środę o rozpoczęciu szeroko zakrojonych ćwiczeń wojskowych. Bierze w nich udział ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów zmotoryzowanych formacji strzeleckich i pancernych rosyjskiej armii.

W zimowym szkoleniu nowego semestru uczestniczy około jedna trzecia wszystkich formacji i jednostek Południowego Okręgu Wojskowego.


W piątek kolejna grupa nielegalnych imigrantów siłowo forsowała granicę. W stronę patroli polskich służb rzucane były kamienie, kawałki drzewa, gałęzie oraz metalowe rurki. (więcej…)


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest