Deweloper wybuduje w Tarnowie 47 domów bez pozwolenia na budowę, na terenie, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zieleń. Wszystko w ramach lex covid – donosi „Gazeta Krakowska”.

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 umożliwiła budowanie z pominięciem prawa budowlanego i o planowaniu przestrzennym, jeśli tylko jako cel została wskazana walka z epidemią. Przepisy te obowiązywały do 3 września.

Buduję obecnie 47 domów jednorodzinnych na podstawie ustawy, podzieliłem działki, urząd nadał mi numery dla budynków, ba nawet w jednym już zameldował się mój kolega. Dla każdego domu już założyłem w sądzie księgę wieczystą. Nawet urząd usunął nam drzewa, a Krajowy Zasób Nieruchomości wydał mi zaświadczenie, iż budowa tanich domów i mieszkań wypełnia w całości zwalczanie skutków społeczno-gospodarczych w ramach ustawy o covid-19 – napisał do „Gazety Krakowskiej” tarnowski deweloper, chcący zachować anonimowość.

Domy powstają w rejonie ul. Harcerskiej przy obwodnicy Tarnowa. Teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który przewidywał w tym miejscu obszary zielone. Budowa domów rozpoczęła się w wakacje, kiedy jeszcze obowiązywało lex covid.

Tarnowski deweloper od dawna posiadał w regionie 4,5 hektara gruntów. Magistrat zwlekał z wydaniem warunków zabudowy, w międzyczasie uchwalony został MPZP, który wiązał ręce inwestorowi. Jednak sytuację zmieniła ustawa lex covid.

W rozmowie telefonicznej z „Gazetą Krakowską” deweloper wyjaśnił, że zgłosił się do Ministerstwa Rozwoju z zapytaniem o zamiar budowy 47 domów w ramach lex covid. Zaznaczył wyraźnie, że będą to domy przeznaczone na cele mieszkaniowe, w tym tani wynajem.

Resort skierował dewelopera do utworzonego w 2017 roku Krajowego Zasobu Nieruchomości, którego celem jest realizacja polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, czy rządowego programu Mieszkanie Plus.

W odpowiedzi na zapytanie prezes KZN Bartłomiej Druziński stwierdził, że “wyraża poparcie dla każdego przejawu działalności gospodarczej prowadzącej do budowy mieszkań na wynajem o relatywnie niskim czynszu, wpisującej się w czynności związane ze zwalczaniem skutków społeczno-gospodarczych wywołanych chorobą COVID-19”. Kopia pisma trafiła także do Juliusza Tetzlaffa, dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju.

Budowa więc ruszyła, w chwili obecnej budynki są widoczne w geoportalu, a część ma już nadane numery adresowe.

Wiemy, że taka inwestycja się rozpoczęła. Miasta nie mają niestety żadnego ruchu w takiej sytuacji – przekazał „Gazecie Krakowskiej” Ireneusz Kutrzuba, rzecznik Urzędu Miasta Tarnowa.

CZYTAJ TAKŻE: Deweloper chce wybudować w mazowieckiej wsi ośmiopiętrowy budynek. Powołuje się na ustawę covidową

Kresy.pl / Gazeta Krakowska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply