W wielkich miastach znacznie spadła sprzedaż mieszkań

Deweloperzy odnotowali znaczny spadek sprzedaży w siedmiu polskich miastach. Czy to pękająca bańka?

Powołując się na dane zebrane przez Rynekpierwotny.pl Business Insider napisał w środę, że w ciągu 10 pierwszych miesięcy bieżącego roku w siedmiu dużych polskich miastach sprzedano 28,2 tys. nowych mieszkań. To o około jedną trzecią mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Największy spadek nastąpił we Wrocławiu, gdzie wyniósł on 46 proc., Łodzi – 40 proc. i Warszawie – 35 proc. Jednak we wszystkich tych trzech miastach, podobnie jak w Krakowie w miesiącu październiku sprzedaż wzrosła po wcześniejszym dołku. Inaczej niż w Gdańsku, Poznaniu i Katowicach.

“Po czerwcowym tąpnięciu sprzedaży, kolejne miesiące przynosiły jej delikatny wzrost. Np. z październikowych danych wynika, że w siedmiu największych miastach deweloperzy znaleźli chętnych na łącznie blisko 3,2 tys. mieszkań, co jest wynikiem lepszym od wrześniowego aż o 22 proc. Mówimy tu jednak o zagregowanych danych. W każdym z miast sytuacja jest bowiem inna” – napisano w cytowanym przez portal raporcie.

Jak na razie wyraźne zmniejszenie pobytu nie wpłynęło jednak na ceny nowych mieszkań w większości dużych polskich miast poza jednym – “W Warszawie mieszkania potaniały o 1 proc. w przeliczeniu na metr kwadratowy, a w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu średnia cena utrzymała poziom z września. Niewielką podwyżkę o ok. 1-2 proc. odnotowano w Łodzi i Wrocławiu. Natomiast zastanawiać musi aż 10 proc. skok średniej ceny metra kwadratowego średniej w Katowicach”.

Czytaj także: UE uniemożliwi Rosjanom kupowanie nieruchomości

businessinsider.com.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply