W czwartek 23 marca do użytku oddano sześć lokali przeznaczonych dla lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy.

Dom to dar od jednej z lekarek i jej siostry, które dziesięć lat temu postanowiły przekazać go Caritas Diecezji Kieleckiej na cele społeczne.

– Przez długi czas nie wiedzieliśmy na co go przeznaczyć. Był on za mały, by otworzyć w nim większą placówkę, jak chociażby ośrodek zdrowia. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, a do naszego kraju zaczęli napływać uchodźcy narodził się pomysł, by zorganizować w tym budynku mieszkania dla lekarzy z Ukrainy – informuje ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

Budynek ma łączną powierzchnię 400 m2. Przeszedł gruntowny remont, w wyniku czego powstało sześć mieszkań. W tej chwili trzy rodziny czekają na wprowadzenie.

– Mamy nadzieję, że wraz z tymi mieszkaniami, ci lekarze, pielęgniarki i ich rodziny otrzymają dobrą  perspektywę na przyszłość, bo o ile z pracą dla pracowników służby zdrowia nie powinno być problemu, o tyle z mieszkaniami może być kłopot – mówi ks. Banasik.

Kapłan podkreśla, że we Włoszczowie są placówki, które poszukują lekarzy i pielęgniarek – są to przychodnia prowadzona przez Caritas i szpital powiatowy.

Uroczyste otwarcie mieszkań odbyło się 23 marca. Lokale poświęcił i pobłogosławił ks. biskup Jan Piotrowski.

Remont domu we Włoszczowie kosztował dotychczas ponad 400 tys. zł. Wsparcie finansowe na ten cel przekazali: Caritas Polska, Fundacja Habitat for Humanity Poland, Fondation de France oraz lokalne firmy Sambel i Lhoist Bukowa.

CZYTAJ TAKŻE: Rybnik: uchodźcy z Ukrainy dostaną mieszkania – miasto wyremontuje dla nich 40 pustostanów

Kresy.pl / emkielce.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz