Ambasada Ukrainy w Izraelu ostrzegła obywateli Ukrainy, by decydując o wyjeździe za granicę brali pod uwagę zmianę przepisów imigracyjnych w Izraelu.

Jak podała we wtorek Ukraińska Prawda, Izrael zmienił zasady wjazdu dla obywateli Ukrainy. Zamiast ruchu bezwizowego wprowadzono specjalne zezwolenie na wjazd od izraelskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Zmianę zasad potwierdziła ambasada Ukrainy w Izraelu oraz ukraińscy obywatele, których przestano wpuszczać do samolotów lecących do Tel Awiwu, mimo iż pomiędzy Ukrainą a Izraelem formalnie obowiązuje ruch bezwizowy.

Według ukraińskich dyplomatów, Izrael w niedzielę faktycznie zniósł ruch bezwizowy wprowadzając procedurę autoryzacji podróży. Zezwolenie na wjazd wydaje izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych. „Przylot do Izraela i wejście na pokład samolotu wymagają uprzedniej zgody izraelskiego ministerstwa spraw wewnętrznych” – poinformowała ukraińska ambasada.

Wniosek o zezwolenie na wjazd do Izraela można złożyć poprzez stronę internetową izraelskiego MSW.

Ambasada Ukrainy w Izraelu ostrzegła w komunikacie, że „Izrael nie przyjmuje uchodźców z Ukrainy” i przestał także wpuszczać obywateli Ukrainy podróżujących jako turyści.

Jednocześnie Izrael określił kategorie osób, które mają pierwszeństwo przy przyznawaniu zgody na wjazd. Są to m.in. osoby o żydowskich korzeniach, małżonkowie lub dzieci obywateli Ukrainy i obywateli Izraela na stałe zamieszkujących na Ukrainie; osoby, które wcześniej złożyły wniosek o połączenie rodzin z obywatelami Izraela, krewni Izraelczyków w pierwszej linii oraz nowi repatrianci.

Z komunikatu ukraińskiej ambasady wynika także, że Izrael ograniczył możliwą liczbę zezwoleń na wjazd dla obywateli Ukrainy do 5 tysięcy. Część tej puli została już wykorzystana. Nie jest jasne, czy pula ta dotyczy kategorii priorytetowych, czy pozostałych.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zabronił sprzedawać Ukrainie “żelazną kopułę”

Kresy.pl / pravda.com.ua / israel.mfa.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply