W czwartek 4 listopada łotewski Sejm poparł zmiany w ustawie, które przewidują prawo pracodawców do zwalniania pracowników, którzy nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu przeciwko Covid-19.

Za poprawkami głosowało 52 posłów, 27 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie ze zmianami w prawie, pracodawca miałby obowiązek wskazania grup zawodów, w których do wykonywania obowiązków zawodowych wymagane jest zaświadczenie o szczepieniu lub przebyciu Covid-19. Jeśli pracownik nie zdobędzie wymaganego zaświadczenia do 15 listopada, będzie mógł zostać przeniesiony na inne stanowisko do czasu jego uzyskania.

W przypadku braku możliwości przeniesienia lub braku porozumienia, pracownik może zostać zawieszony w pracy bez wynagrodzenia. Zawieszenie może trwać do momentu uzyskania przez pracownika zaświadczenia, maksymalnie do trzech miesięcy.

Jeżeli w okresie zawieszenia pracownik nie uzyska zaświadczenia bez uzasadnionego obiektywnego powodu, może być to podstawą stwierdzenia, że dana osoba nie wypełnia swoich obowiązków, a pracodawca ma w takiej sytuacji prawo do bezzwłocznego rozwiązania z nią stosunku pracy.

Pracownikowi przysługuje również prawo do rezygnacji bez zachowania miesięcznego terminu przewidzianego w prawie pracy.

Jeżeli dana osoba ma obiektywnie uzasadnioną przyczynę wyjaśniającą fakt niezaszczepienia, pracodawca nie ma prawa jej zwolnić. Przyczyną obiektywną może być decyzja rady lekarskiej lub nieprzewidywalne okoliczności, dla których dana osoba nie mogła otrzymać szczepionki, takie jak uraz lub pobyt za granicą. Po ustaniu tych okoliczności pracownik lub urzędnik jest zobowiązany do podjęcia natychmiastowych działań w celu uzyskania zaświadczenia.

Wcześniej przepisy dotyczyły tylko pracowników służby zdrowia, edukacji i opieki społecznej, ale teraz zostały rozszerzone na wszystkie stanowiska, na których występuje kontakt z klientami lub gdy pracodawca uzna zaświadczenie za niezbędne z innych powodów.

Jak informowaliśmy, projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu – oświadczył w poniedziałek wieczorem polski minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że do propozycji zgłoszono dużo uwag i budziła ona kontrowersje. „Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe” – mówił minister. Zaznaczył, że projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy, lecz „absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym tygodniu agencja prasowa Bloomberg poinformowała, że rząd Węgier pozwoli pracodawcom wymagać, aby ich pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Posunięcie to, w założeniu, ma na celu zwalczanie w kraju fali nowych infekcji i zgonów z powodu koronawirusa. Z kolei w Rumunii osoby niezaszczepione nie mogą opuszczać domów nocą.

Również we Włoszech rząd nałożył w październiku br. na wszystkich pracowników obowiązek posiadania „paszportu” covidowego. Osoby, które nie wylegitymują się tym dokumentem, zostaną pozbawione pensji.

Od poniedziałku 8 listopada nieszczepieni nauczyciele i urzędnicy na Ukrainie będą mogli zostać zwolnieni z pracy. W ramach sprzeciwu wobec tej decyzji setki osób przeszło w manifestacji w Kijowie.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania: 60 tys. pracowników domów opieki może stracić pracę przez przymus szczepień

W lipcu br. hiszpański rząd ogłosił, że szczepienia przeciwko Covid-19 będą prowadzone co roku. Podkreślono, że władze kraju zagwarantowały już dostawę preparatów przeciwko tej chorobie na lata 2022-2023. Zaznaczono wówczas, że rząd rozważa także podawanie trzeciej dawki szczepionki i że wydaje się to „nieuniknione”.

Czytaj także: Czechy: Zaostrzone zasady wjazdu dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19 m.in. z Polski

Zobacz także: Epidemiolodzy ostrzegają: szczepionki stosowane przeciwko koronawirusowi w ciągu roku mogą stać się nieskuteczne

Kresy.pl / lsm.lv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply