Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu – oświadczył w poniedziałek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski.
Niedzielski został zapytany w poniedziałek na antenie Polsat News, w jakim miejscu pod względem pandemii będziemy za dwa tygodnie. Szef resortu zdrowia podkreślił, że trzeba będzie liczyć się ze stałym wzrostem zakażeń. “Na pewno przekroczymy barierę 10 tys. zakażeń, myślę, że to jest perspektywa około dwóch tygodni, kiedy ta średnia liczba będzie wynosiła właśnie 10 tys.” – powiedział, cytowany przez PAP. Zaznaczył, że wzrost jest o wiele szybszy od tego, którego spodziewano się na początku września. Minister został zapytany, jaka będzie odpowiedź rządu. Zapowiedział, że w zanadrzu jest “co najmniej jedno rozwiązanie”. Odniósł się do projektu ustawy, który ma umożliwić pracodawcom weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony.
Prowadzący zwrócił uwagę, że projekt został napisany już dawno temu i “nic się z nim nie dzieje”. Niedzielski odpowiedział, że projekt “właśnie będzie kierowany na rząd”. “Prawdopodobnie trafi na najbliższy Sejm” – dodał.
Zobacz także: Polska przekazała szczepionki Kirgistanowi
Szef resortu zdrowia podkreślił, że do propozycji zgłoszono dużo uwag i budziła ona kontrowersje. “Postaraliśmy się tak ją przygotować, aby te rzeczy, które były odbierane w taki sposób dolegliwy, nie były aż tak dolegliwe” – mówił minister. Zaznaczył, że projekt przewiduje możliwość reorganizacji pracy, lecz “absolutnie nie ma możliwości, żeby pracownik otrzymał bezpłatny urlop ze względu na to, że jest niezaszczepiony”.
Niedzielski został zapytany, czy jest przekonany, że uda się zebrać większość głosów dla wspomnianego projektu. Odpowiedział, że jest to “bardzo trudne pytanie”. “Ale sytuacja jest już taka, że nie można się specjalnie oglądać na różnego rodzaju podziały i dyskusje” – dodał. Zaznaczył, że ma deklaracje płynące z innych klubów parlamentarnych, że zagłosują za tym rozwiązaniem. “Pod tym względem ustawa na pewno przejdzie” – powiedział.
Zobacz także: Gubernator Florydy pozwał Bidena w związku z przepisami o obowiązku szczepień
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że w Polsce w pełni zaszczepiono przeciw Covid-19 19 966 504 osoby. W ciągu ostatniej doby wykonano w kraju 27,9 tys. testów na koronawirusa.
W ubiegłym tygodniu agencja prasowa Bloomberg poinformowała, że rząd Węgier pozwoli pracodawcom wymagać, aby ich pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Posunięcie to, w założeniu, ma na celu zwalczanie w kraju fali nowych infekcji i zgonów z powodu koronawirusa. Z kolei w Rumunii osoby niezaszczepione nie mogą opuszczać domów nocą.
Również we Włoszech rząd nałożył w październiku br. na wszystkich pracowników obowiązek posiadania „paszportu” covidowego. Osoby, które nie wylegitymują się tym dokumentem, zostaną pozbawione pensji.
Zobacz także: Putin: Rosja potrzebuje armii w walce z Covid-19
W lipcu br. hiszpański rząd ogłosił, że szczepienia przeciwko Covid-19 będą prowadzone co roku. Podkreślono, że władze kraju zagwarantowały już dostawę preparatów przeciwko tej chorobie na lata 2022-2023. Zaznaczono wówczas, że rząd rozważa także podawanie trzeciej dawki szczepionki i że wydaje się to „nieuniknione”.
Czytaj także: Czechy: Zaostrzone zasady wjazdu dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19 m.in. z Polski
Zobacz także: Epidemiolodzy ostrzegają: szczepionki stosowane przeciwko koronawirusowi w ciągu roku mogą stać się nieskuteczne
pap / wnp.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!