Putin: Rosja potrzebuje armii w walce z Covid-19

Prezydent Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że Rosja może potrzebować pomocy armii w budowie szpitali polowych dla pacjentów z Covid-19. Rosja walczy z gwałtownym wzrostem infekcji, który doprowadził do zamknięcia miejsc pracy w całym kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że Rosja może potrzebować pomocy armii w budowie szpitali polowych dla pacjentów z Covid-19. Rosja walczy z gwałtownym wzrostem infekcji, który doprowadził do zamknięcia miejsc pracy w całym kraju.

„Sytuacja w kraju jest bardzo trudna” – powiedział Putin w uwagach do ministra obrony Siergieja Szojgu i innych wyższych rangą wojskowych. „Ponad 40 000 przypadków (dziennie). To się nigdy nie wydarzyło”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6508.82 PLN    (29.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Proszę o dalsze wspieranie cywilnej służby zdrowia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Może wykorzystaj swoje umiejętności konstrukcyjne, ponieważ istnieje potrzeba budowania prefabrykowanych placówek medycznych”.

W zeszłym miesiącu Putin zarządził tygodniowy, ogólnokrajowy przestój w miejscu pracy od 30 października, który może zostać przedłużony przez władze regionalne, jeśli uznają to za stosowne „W tym tygodniu zaostrzymy wymagania dla różnych miejsc pracy. Szereg organizacji zostanie zamkniętych” – powiedział gubernator Andrei Nikitin.

Stolica, Moskwa, wprowadziła najsurowsze środki od ponad roku, pozostawiając otwarte tylko niezbędne sklepy, takie jak apteki i supermarkety.

Według danych przytoczonych przez agencję informacyjną TASS w niedzielę odnotowano w Rosji 40 993 przypadków zarażenia się koronawirusem  w ciągu doby. Jest to najwyższy dobowy wskaźnik nowych zakażeń od początku pandemii na obszarze Rosji, podkreśliła agencja TASS. Tylko w ciągu jednego dnia liczba zakażonych zwiększyła się o 0,48 proc.

Regiony z największymi przyrostami zakażonych od długiego czasu pozostają te same. W Moskwie przyrost ten wyniósł 7603 nowych przypadków. W Peterbsurgu odnotowano w ciągu ubiegłej doby odnotowano 3597 nowych przypadków zarażenia, a w obwodzie moskiewskim było ich 2737, podała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Na kolejnych miejscach znalazły się: obwód samarski – 1458 przypadków, niżnonowogrodzki – 799, woroneski – 793, Krym – 712, obwód swierdłowski – 711, Kraj Permski – 697, Krasnojarski – 684.

Z kolei najmniejsze liczby zakażonych odnotowano w ciągu ubiegłej doby w Nienieckim Okręgu Autonomicznym – 18, Czukockim Okręgu Autonomicznym – 19 i obwodzie magadańskim  – 37. Są to jednak słabo zaludnione obszary.

Po kolejnych rekordowych wzrostach łączna liczba osób, którzy zakazili się w Rosji wirusem SARS CoV-2 wyniosła 8 513 790, co daje jej piąte miejsce na świecie pod tym względem po USA, Indiach, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Spośród zakażonych 238 538 osób chorych na COVID-19 zmarło. W ciągu ubiegłej doby liczba zgonów wyniosła 1158.

W związku z katastrofalną sytuacją epidemiczną władze Rosji podjęły inicjatywę wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy na przełomie października i listopada.

Kresy.pl/Tribune

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz