Gubernator Florydy Ron DeSantis pozwał w czwartek administrację Bidena w związku z zarządzeniem o obowiązku szczepienia kontrahentów federalnych przeciw COVID-19 – poinformował portal NBC News. Gubernator zarzucił prezydentowi, że przekroczył swoje uprawnienia prawne.

Jak poinformował portal NBC News, gubernator Florydy Ron DeSantis pozwał w czwartek administrację Bidena w związku z zarządzeniem o obowiązku szczepienia kontrahentów federalnych przeciw COVID-19. Gubernator zarzucił prezydentowi, że przekroczył swoje uprawnienia prawne.

„Rząd federalny przekracza [swoje] uprawnienia i ważne jest, abyśmy zajęli stanowisko, ponieważ na Florydzie wierzymy, że są to wybory oparte na indywidualnych okolicznościach”, powiedział republikański gubernator w oświadczeniu.

Zobacz też: Biden: papież powiedział, że jestem dobrym katolikiem i powinienem nadal przyjmować Komunię św.

Według 28-stronicowego pozwu, złożonego w sądzie federalnym w Tampie, administracja nie ma podstaw prawnych, aby narzucić taki ogólny wymóg, a rządy Bidena naruszają prawo. Państwo domaga się natychmiastowego nakazu, który ma wejść w życie 8 grudnia.

DeSantis, zagorzały sojusznik Trumpa, który jest uważany za prawdopodobnego kandydata na prezydenta w 2024 roku, sprzeciwił się ograniczeniom Covid-19 na poziomie stanowym, lokalnym i federalnym. Zakazał mandatów za brak noszenia masek i zakazał firmom wymagania dowodów szczepienia.

Zobacz też: Joe Biden o czarnoskórym Republikaninie – “To klon Donalda Trumpa”

Kilku republikańskich gubernatorów groziło pozwaniem administracji Bidena za nadchodzące przepisy dla sektora prywatnego, podczas gdy inni podjęli kroki w celu przeciwdziałania polityce administracji prezydenta.

Na początku tego miesiąca gubernator Teksasu Greg Abbott wydał zarządzenie zakazujące jakimkolwiek podmiotom, w tym prywatnym firmom, nakładania na pracowników lub klientów wymagań dotyczących szczepień przeciwko Covid-19.

„Szczepionka COVID-19 jest bezpieczna, skuteczna i jest naszą najlepszą obroną przed wirusem, ale powinna pozostać dobrowolna i nigdy nie wymuszona” – powiedział Abbott w oświadczeniu z tamtego czasu. Zarówno Abbott, jak i DeSantis stoją w obliczu reelekcji w przyszłym roku.

Kresy.pl/NBC News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply