Od północy z niedzieli na poniedziałek obowiązują nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech z Polski, Cypru i Holandii dla osób, które nie są zaszczepione przeciw Covid-19. Wspomniane państwa są traktowane jako kraje o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.

Osoby nieposiadające certyfikatu szczepienia lub te, które nie chorowały na Covid-19 w ciągu 180 dni przed podróżą do Czech, najwcześniej w piątym i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech muszą wykonać test PCR – podaje PAP. Do tego momentu muszą przebywać w samoizolacji.

Zmiany są związane z decyzją czeskiego resortu zdrowia, który w ubiegłym tygodniu zaktualizował tzw. mapę podróżnika. Obrazuje ona poziom ryzyka epidemicznego w poszczególnych krajach oraz wymagania związane z wjazdem do Czech z tych państw. Kraje są oznaczane czterema kolorami: zielonym, pomarańczowym, czerwonym i ciemnoczerwonym. W piątek Polska wraz z Cyprem i Holandią zostały zaliczone do 14 państw Unii Europejskiej, które zostały oznaczone kolorem czerwonym.

[kresy_casusal]

Zobacz także: W Rumunii nocny spacer tylko po zaszczepieniu. Kraj wprowadza ostre restrykcje

Od kilku tygodni sytuacja epidemiczna w Czechach się pogarsza. W sobotę odnotowano w kraju 2751 nowych zakażeń koronawirusem (to najwyższa liczba w ciągu jednego dnia weekendu od 27 marca). Rząd wprowadził w ostatnim tygodniu nowe obostrzenia. W miejscach pracy, w których w jednym pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwie osoby, wymagane będzie noszenie maseczek klasy FFP2.

Kolejne obostrzenia zostaną wprowadzone 1 listopada. Od tej daty restauratorzy będą musieli sprawdzać, czy ich klienci mają certyfikat szczepienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Zobacz także: Morawiecki: Polska wyśle misję medyczną do Rumunii

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply