W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Hiszpanii lekarze będą musieli decydować kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie, oczekiwana długość życia oraz “wartość społeczna” danej osoby.

“Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy” – stwierdza dokument rekomendacyjny, opracowany przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej do którego miał dostęp dziennik “El Mundo”.

Wedle lekarzy ograniczony dostęp do sprzętu medycznego zmusza do zastosowania kryterium opartego na “maksymalizacji dobra wspólnego”.

Oznacza to, że pacjentom u których korzyść z intensywnej terapii będzie minimalna, a perspektywa życia nie przekroczy dwóch lat, będą proponowane “alternatywne rozwiązania”.

Zgodnie z instrukcją osoby “najlepiej rokujące” określane będą zgodnie ze wskaźnikiem QALY, wyrażającym długość życia skorygowaną o jego jakość. “Nie chodzi tylko o przeżycie, ale także o to, w jakich warunkach będzie żył pacjent” – można przeczytać w dokumencie.

W tekście podkreślono, że wiek chorego nie może być jedynym elementem oceny stanu zdrowia, a pacjentów należy diagnozować “globalnie” – oznacza to, że należy wziąć pod uwagę osoby, które są od pacjenta zależne, maksymalizując korzyści dla jak największej liczby osób, a nawet brać pod uwagę “wartość społeczną ratowanych osób”.

Powyższe działania mają być zastosowane w “sytuacji wyjątkowej, która usprawiedliwia przedstawione propozycje”.

Dokument rekomendacyjny w sprawie COVID-19 został opracowany przez Grupę Roboczą Bioetyki Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej (Semicyuc) razem z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Medycyny Internistycznej (SEMI).

Jak informowaliśmy, plany analogicznych procedur powstały już we Włoszech. Jednostka zarządzania kryzysowego w Turynie przygotowała dokument, zgodnie z którym osoby powyżej 80 roku życia nie będą miały dostępu do intensywnej opieki, jeżeli zapotrzebowanie na pomoc medyczną wzrośnie.

W Hiszpanii ilość zarażonych koronawirusem wynosi 20410 osób, wyleczono 1588 pacjentów, liczba zgonów to 1043. Jednym ze sposobów walki z epidemią w tym kraju jest zakaz wychodzenia z domów. Znacjonalizowano także wszystkie prywatne szpitale.

Kresy.pl / Fakty Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply