W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w kolejnych jednostkach administracji na Ukrainie wprowadzono stan sytuacji nadzwyczajnej, m.in. w Kijowie i w obwodzie stanisławowskim.

W piątek wieczorem premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o wprowadzeniu z powodu szerzącej się epidemii koronawirusa stanu nadzwyczajnego w Kijowie, a także w obwodach dniepropietrowskim i iwanofrankiwskim (stanisławowskim).

Szmyhal zaznaczył, że odpowiednie decyzje zostały wcześniej podjęte przez regionalne komisje do spraw BHP i sytuacji nadzwyczajnych, w związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia wirusem.

„Na razie nie należy spodziewać się żadnych nowych restrykcji. Stan nadzwyczajny ma służyć mobilizacji wysiłków do walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19” – oświadczył szef ukraińskiego rządu.

Szefom odpowiednich administracji polecono zapewnienie koordynacji środków na rzecz zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby w obwodach. Mają też codziennie przekazywać aktualne informacji resortowi zdrowia.

18 marca stan sytuacji nadzwyczajnej wprowadzono w obwodach czerniowieckim, żytomierskim i kijowskim. Są to obwody, w których do tego czasu wykryto przypadki infekcji. W obwodach tych wyłączono pracę komunikacji zbiorowej i zakazano wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny.

Według danych z piątku wieczorem, jak dotąd na Ukrainie potwierdzono 40 przypadków zakażenia koronawirusem, podczas gdy w czwartek było to 21 osób. Najwięcej, bo 25, stwierdzono w obwodzie czerniowieckim. Po 3 odnotowano w obwodzie kijowskim i w Kijowie, po 2 w stanisławowskim (iwano-frankiwskim) i żytomierskim, po jednym w obwodach donieckim, charkowskim i lwowskim. Łącznie, przebadano 750 próbek. Odnotowano trzy przypadki śmiertelne: 71-letniej kobiety z obwodu żytomierskiego, 33-letniej kobiety z obwodu czerniowieckiego oraz 56-letniej kobiety ze Stanisławowa.

O pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem w Lwowie pisaliśmy wcześniej. Chory to 70-letni mieszkaniec miasta, który wrócił z Niemiec.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Ukraińców do przestrzegania reguł kwarantanny i do nie wychodzenia z domów bez koniecznej potrzeby.

12 marca w związku zagrożeniem koronawirusem ukraińskie władze ogłosiły w całym kraju trzytygodniową kwarantannę, której warunki po kilku dniach zaostrzono. Obecnie zamknięte są szkoły, obiekty usługowe, centra rozrywki, kina, muzea i inne obiekty kultury oraz rozrywki. Restauracje mogą sprzedawać posiłki jedynie z dostawą do domu. Zakazane są zgromadzenia powyżej 10 ludzi. Nie pracują targowiska i supermarkety za wyjątkiem stoisk z żywnością. W placówkach medycznych zawieszono zaplanowane operacje z wyjątkiem przypadków pilnych. Obcokrajowcy mają zakaz wjazdu na Ukrainę. Wprowadzono różne ograniczenia w poruszaniu się środkami komunikacji zbiorowej.

W wielu miastach lokalne władze dokonują dezynfekcji ulic. Tak jest m.in. we Lwowie, gdzie w piątek dezynfekowano Rynek. Mycie ulic i chodników we Lwowie rozpoczęło się już tydzień temu – drugiego dnia kwarantann. Od tego czasu ekipy dezynfekujące pracują w każdym obszarze miasta czyszcząc chodniki, place zabaw, przystanki, punkty zbiórki śmieci i inne obiekty.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus na Ukrainie: matka zmarłej 33-latki wytyka lekarzom rażące zaniedbania

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply