W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w kolejnych jednostkach administracji na Ukrainie wprowadzono stan sytuacji nadzwyczajnej, m.in. w Kijowie i w obwodzie stanisławowskim.

W piątek wieczorem premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o wprowadzeniu z powodu szerzącej się epidemii koronawirusa stanu nadzwyczajnego w Kijowie, a także w obwodach dniepropietrowskim i iwanofrankiwskim (stanisławowskim).

Szmyhal zaznaczył, że odpowiednie decyzje zostały wcześniej podjęte przez regionalne komisje do spraw BHP i sytuacji nadzwyczajnych, w związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia wirusem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Na razie nie należy spodziewać się żadnych nowych restrykcji. Stan nadzwyczajny ma służyć mobilizacji wysiłków do walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19” – oświadczył szef ukraińskiego rządu.

Szefom odpowiednich administracji polecono zapewnienie koordynacji środków na rzecz zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby w obwodach. Mają też codziennie przekazywać aktualne informacji resortowi zdrowia.

18 marca stan sytuacji nadzwyczajnej wprowadzono w obwodach czerniowieckim, żytomierskim i kijowskim. Są to obwody, w których do tego czasu wykryto przypadki infekcji. W obwodach tych wyłączono pracę komunikacji zbiorowej i zakazano wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny.

Według danych z piątku wieczorem, jak dotąd na Ukrainie potwierdzono 40 przypadków zakażenia koronawirusem, podczas gdy w czwartek było to 21 osób. Najwięcej, bo 25, stwierdzono w obwodzie czerniowieckim. Po 3 odnotowano w obwodzie kijowskim i w Kijowie, po 2 w stanisławowskim (iwano-frankiwskim) i żytomierskim, po jednym w obwodach donieckim, charkowskim i lwowskim. Łącznie, przebadano 750 próbek. Odnotowano trzy przypadki śmiertelne: 71-letniej kobiety z obwodu żytomierskiego, 33-letniej kobiety z obwodu czerniowieckiego oraz 56-letniej kobiety ze Stanisławowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem w Lwowie pisaliśmy wcześniej. Chory to 70-letni mieszkaniec miasta, który wrócił z Niemiec.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał Ukraińców do przestrzegania reguł kwarantanny i do nie wychodzenia z domów bez koniecznej potrzeby.

12 marca w związku zagrożeniem koronawirusem ukraińskie władze ogłosiły w całym kraju trzytygodniową kwarantannę, której warunki po kilku dniach zaostrzono. Obecnie zamknięte są szkoły, obiekty usługowe, centra rozrywki, kina, muzea i inne obiekty kultury oraz rozrywki. Restauracje mogą sprzedawać posiłki jedynie z dostawą do domu. Zakazane są zgromadzenia powyżej 10 ludzi. Nie pracują targowiska i supermarkety za wyjątkiem stoisk z żywnością. W placówkach medycznych zawieszono zaplanowane operacje z wyjątkiem przypadków pilnych. Obcokrajowcy mają zakaz wjazdu na Ukrainę. Wprowadzono różne ograniczenia w poruszaniu się środkami komunikacji zbiorowej.

W wielu miastach lokalne władze dokonują dezynfekcji ulic. Tak jest m.in. we Lwowie, gdzie w piątek dezynfekowano Rynek. Mycie ulic i chodników we Lwowie rozpoczęło się już tydzień temu – drugiego dnia kwarantann. Od tego czasu ekipy dezynfekujące pracują w każdym obszarze miasta czyszcząc chodniki, place zabaw, przystanki, punkty zbiórki śmieci i inne obiekty.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus na Ukrainie: matka zmarłej 33-latki wytyka lekarzom rażące zaniedbania

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz