Ograniczenia związane ze zwalczaniem koronawirusa mogą być konieczne “co najmniej przez większość roku” – orzekli eksperci doradzający brytyjskiemu rządowi w związku z pandemią COVID-19.

Jak podało w piątek Sky News, grupa doradców rządu Wielkiej Brytanii ws. pandemii (Scientific Advisory Group for Emergencies, SAGE) wydała w poniedziałek raport, z którego wynika, że brytyjskie społeczeństwo “przynajmniej przez większość roku” będzie zmuszone do akceptacji różnych ograniczeń jego aktywności.

W dokumencie uznano, że takie formy izolacji jak dystansowanie społeczne [social distancing – red.] czy zamykanie szkół w celu zapobiegania epidemii będzie konieczne długookresowo. “Uzgodniono, że polityka polegająca na naprzemiennym stosowaniu mniej lub bardziej rygorystycznych środków dystansowania społecznego może być skuteczna w utrzymywaniu liczby przypadków wymagających intensywnej terapii na poziomie nie przekraczającym wydolności [służby zdrowia]” – napisano w raporcie dodając, że trzeba będzie utrzymać te środki co najmniej przez większość roku, z czego co najmniej pół roku zajęłyby ostrzejsze ograniczenia.

Decyzje o wzmacnianiu i poluzowaniu ograniczeń podejmowano by na poziomie krajów i regionów Wielkiej Brytanii. Najbardziej rygorystyczne zasady miałyby obowiązywać w Londynie, gdzie choroba jest najbardziej rozpowszechniona.

Wpływ podejmowanych działań byłby odczuwalny przez oddziały intensywnej terapii po 2-3 tygodniach.

W dokumencie podkreślono konieczność postępowania społeczeństwa zgodnie z zarządzeniami władz, w przeciwnym razie liczba przypadków krytycznych choroby miałaby rosnąć do wielkości “przytłaczających”.

Wnioski doradców rządu są sprzeczne z czwartkową wypowiedzią premiera Borisa Johnsona, który wyraził nadzieję, że liczba zachorowań zacznie spadać za 12 tygodni. “Jest to możliwe, ale po prostu nie mogę tego powiedzieć na pewno” – twierdził Johnson.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: The Guardian: Epidemia koronawirusa może potrwać do wiosny 2021 roku. Hospitalizowanych może być 7,9 mln Brytyjczyków

Kresy.pl / Sky News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply