Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionki na koronawirusa już 11 grudnia – oświadczył w niedzielę dr Moncef Slaoui, szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19.

Naszym planem jest umożliwienie wysyłania szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu 24 godzin od ich zatwierdzenia, więc spodziewam się, że (pierwsze osoby mogą zostać zaszczepione, przyp. red.) kolejnego dnia po zatwierdzeniu, czyli 11 lub 12 grudnia – powiedział Slaoui w rozmowie z CNN.

Dodał, że spodziewa się, że w połowie przyszłego roku szczepionki otrzymają dzieci. Podkreślił, że najmłodsze osoby, które w ramach testów Pfizera zostały zaszczepione, miały 12-14 lat. “Nie wiem, czy FDA zatwierdzi szczepionki do użycia dla tak niskiego wieku. Może zatrzymają się na 18 latach i więcej” – zaznaczył.

Przypomnijmy, że Pfizer, który opracowuje szczepionkę wspólnie z niemiecką firmą BioNTech, poinformował w środę, że ostateczne wyniki późnej fazy testów wskazują, że szczepionka ma 95-procentową skuteczność. Firma dysponuje też danymi z 2 miesięcy na temat bezpieczeństwa szczepionki, co pozwala jej na ubieganie się o awaryjne dopuszczenie do dystrybucji w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd zamówił 16 mln dawek jednej ze szczepionek na koronawirusa.

„Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę; na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek” – mówił premier.

Zobacz także: Węgry otrzymały rosyjską szczepionkę na Covid-19

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply