„Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę; na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek” – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd zamówił 16 mln dawek jednej ze szczepionek na koronawirusa – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

W czasie sobotniej konferencji prasowej premier został zapytany, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki oraz na jakie ilości może liczyć nasz kraj. „W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zenecai Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności liczbę szczepionek” – odpowiedział Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy (…) – około 16 mln dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej UE dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować” – dodał premier.

Zachęcił wszystkich do zaszczepienia się. „To pomoże nam najszybciej zakończyć walkę z Covid-19” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Pfizer, który opracowuje szczepionkę wspólnie z niemiecką firmą BioNTech, poinformował w środę, że ostateczne wyniki późnej fazy testów wskazują, że szczepionka ma 95-procentową skuteczność. Firma dysponuje też danymi z 2 miesięcy na temat bezpieczeństwa szczepionki, co pozwala jej na ubieganie się o awaryjne dopuszczenie do dystrybucji w USA. Wniosek w tej sprawie miał być złożony w ciągu kilku dni.

Zobacz także: Węgry otrzymały rosyjską szczepionkę na Covid-19

pap / tvp.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Żaden pisowski, czy niepisowski patałach nie zmusi mnie do wzięcia szczepionki, tym bardziej niesprawdzonej. A „szacowny” rząd zamiast kupować owe szczepionki w końcu mógłby z łaski swojej zakupić więcej fly-eye’ów, radarów Liwiec wraz z całym systemem namierzania dla naszej artylerii, zaangażować się w budowę czołgu K2 PL, zainwestować w drony czy amunicję krążącą Warmate, której WP otrzymało -jak się okazuje- 100 sztuk zamiast 1000 (chociaż i 1000 to za mało).