Stany Zjednoczone formalnie przestały być stroną Traktatu o otwartych przestworzach, który jest jednym z elementów postzimnowojennej architektury bezpieczeństwa w Europie.

Jak zauważyła w niedzielę na Twitterze amerykańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), minął półroczny okres wypowiedzenia przez USA Traktatu o otwartych przestworzach. „Nie jesteśmy już stroną tego traktatu, który Rosja rażąco łamała przez lata” – napisano na twitterowym profilu NSC.

Szef NSC Robert C. O’Brien skomentował wycofanie się z traktatu następującymi słowami: „Donald Trump nigdy nie przestał stawiać Ameryki na pierwszym miejscu, wycofując nas z przestarzałych traktatów i porozumień, które przyniosły korzyści naszym przeciwnikom kosztem naszego bezpieczeństwa narodowego”.

Do zawarcia Traktatu o otwartych przestworzach (Open Skies Treaty) doprowadziła administracja George’a Busha w 1992 roku. Do umowy przystąpiło trzydzieści pięć krajów, w tym USA, Kanada, kraje europejskie (wśród nich Polska), Rosja, Turcja, Gruzja i Kazachstan. Traktat, który wszedł w życie w 2002 roku, pozwala stronom na przeprowadzanie lotów obserwacyjnych przez nieuzbrojone samoloty nad terytoriami innych sygnatariuszy. Celem umowy jest zwiększenie przejrzystości działań wojskowych.

W maju br. USA wypowiedziały traktat powołując się na niewywiązywanie się z niego przez Rosję. Według Amerykanów Rosjanie mieli m.in. ograniczać możliwość przelotów nad Moskwą, Czeczenią, obwodem kaliningradzkim oraz w pobliżu Abchazji i Osetii Południowej.

Jak podaje CNN, inne zdanie na temat traktatu mają europejscy sojusznicy USA. Daje on im sposób na zbieranie danych bez potrzeby rozwijania zaawansowanych zdolności satelitarnych. Po wypowiedzeniu umowy przez Amerykanów 11 państw – stron traktatu wydało oświadczenie, w którym wyraziło „ubolewanie” z powodu decyzji administracji Trumpa.

CZYTAJ TAKŻE: „Czas przemyśleć na nowo naszą politykę wobec Rosji”. List otwarty ponad 100 ekspertów z USA

Kresy.pl / cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz