Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w środę nowe ograniczenia, które wejdą w życie w poniedziałek z powodu rosnącej liczby infekcji i zgonów COVID-19 – poinformował portal Balkan Insight. Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów nocą.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w środę nowe ograniczenia, które wejdą w życie w poniedziałek z powodu rosnącej liczby infekcji i zgonów COVID-19 – poinformował portal Balkan Insight.

Zgodnie z nowymi przepisami, w nocy mogą podróżować tylko osoby w pełni zaszczepione, posiadacze „zielonego” świadectwa szczepień będzie obowiązkowe dla większości aktywności, a maski ochronne staną się obowiązkowe wszędzie, także na ulicy.

„Chcę powiedzieć bardzo jasno: jeśli chcemy, aby pandemia się skończyła, jedynym, powtarzam, jedynym rozwiązaniem jest szczepienie. Szczepienia powstrzymają pandemię. Wiem, że wielu próbuje Wam powiedzieć, że tak nie jest” – powiedział Iohannis. Zapowiedział też, że wszyscy uczniowie zostaną w domu na dwa tygodnie, również od poniedziałku.

Tylko w środę władze zgłosiły 17 158 nowych przypadków COVID i 423 zgony. Od tygodni Rumunia jest krajem najbardziej dotkniętym nowym wariantem koronawirusa w Europie, a w zeszłym tygodniu znalazła się na pierwszym miejscu na świecie pod względem wskaźnika zgonów związanych z COVID.

Zobacz też: Polska przekazała milion szczepionek na Covid-19 Iranowi

Iohannis powiedział, że większość restrykcyjnych środków została zniesiona w Europie Zachodniej, ponieważ kraje te zaszczepiły 70-80 procent ludzi. W Rumunii wskaźnik szczepień wynosi tylko 29,43 procent.

„W naszej części Europy, gdzie ludzie z różnych powodów niechętnie podchodzą do szczepień, przeżywamy pełną pandemię. W Rumunii rozpoczęła się prawdziwa katastrofa, z setkami zgonów każdego dnia, a dziesiątki tysięcy ludzi zaraża się każdego dnia” – powiedział.

Zobacz też: Włochy: obowiązkowe certyfikaty szczepień dla pracowników weszły w życie. Protesty w całym kraju

Kresy.pl/Balkan Insight

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply