Pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi została wysłana do regionów Rosji, przekazał w piątek dziennikarzom rzecznik ministerstwa zdrowia Rosji – poinformował Tass.

Jak poinformowała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass, ministerstwo zdrowia Rosji rozesłało pierwszą partię szczepionek na koronawirusa do regionów. Pierwsza partia jest przeznaczona dla osób z grup ryzyka.

„Pierwsza partia szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac), opracowana przez Narodowy Instytut Badawczy Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei w rosyjskim Ministerstwie Zdrowia, została wysłana do regionów. W ramach pilotażowej dostawy szczepionki podmiotom wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej, zapewniona zostanie dystrybucja i organizacja szczepień przeciwko COVID-19 obywateli z grupy wysokiego ryzyka” – powiedział rzecznik resortu.

Zobacz też: Kolejne zarażenia koronawirusem w Rosji, ekspert ostrzega, że szczepionka nie będzie panaceum

W poniedziałek ministerstwo zdrowia Rosji poinformowało, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu.

Rosjanie już wcześniej poinformowali, że szczepionkę przyjęli czołowi politycy w kraju. „Pierwsza partia szczepionki dla profilaktyki przeciw nowej infekcji koronawirusowej „Gam-Covid-Wak” (Sputnik V) opracowanej przez Instytut Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei Ministerstwa Zdrowia Rosji przeszła niezbędne doświadczenia co do jakości w laboratoriach Roszdrawnadzoru i została dopuszczona do obrotu społecznego” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Mimo tego Instytut będzie nadal prowadził badania nad działaniem opracowanego przez siebie preparatu. W ramach trzeciego etapu badań pracownicy naukowi sprawdzą efekty przyjęcia szczepionki u około 40 tys. ochotników w Moskwie. Według urzędu miejskiego rosyjskiej stolicy do tego rodzaju badania zgłosiło się już około 25 tys. chętnych.

Zobacz też: Rosyjscy naukowcy przekonują, że ich szczepionka na koronawirusa nie powoduje poważnych powikłań

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

11 sierpnia Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V. Preparat przeszedł badania kliniczne na przełomie czerwca i lipca. Opiera się na znanej podstawie używanej wcześniej w innych szczepionkach. Ministerstwo zdrowia zauważyło, że doświadczenie w stosowaniu podobnych preparatów pokazuje, że są one w stanie zapewnić długotrwałą odporność, nawet do dwóch lat.

W środę rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko ogłosił, że w Rosji rozpoczęła się trzecia faza badań klinicznych szczepionki Sputnik V przeciwko nowemu koronawirusowi.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz