Pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi została wysłana do regionów Rosji, przekazał w piątek dziennikarzom rzecznik ministerstwa zdrowia Rosji – poinformował Tass.

Jak poinformowała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass, ministerstwo zdrowia Rosji rozesłało pierwszą partię szczepionek na koronawirusa do regionów. Pierwsza partia jest przeznaczona dla osób z grup ryzyka.

„Pierwsza partia szczepionki Sputnik V (Gam-COVID-Vac), opracowana przez Narodowy Instytut Badawczy Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei w rosyjskim Ministerstwie Zdrowia, została wysłana do regionów. W ramach pilotażowej dostawy szczepionki podmiotom wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej, zapewniona zostanie dystrybucja i organizacja szczepień przeciwko COVID-19 obywateli z grupy wysokiego ryzyka” – powiedział rzecznik resortu.

Zobacz też: Kolejne zarażenia koronawirusem w Rosji, ekspert ostrzega, że szczepionka nie będzie panaceum

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6704 PLN    (30.47%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W poniedziałek ministerstwo zdrowia Rosji poinformowało, że wydało zgodę na wprowadzenie szczepionki Sputnik V do powszechnego obrotu.

Rosjanie już wcześniej poinformowali, że szczepionkę przyjęli czołowi politycy w kraju. „Pierwsza partia szczepionki dla profilaktyki przeciw nowej infekcji koronawirusowej „Gam-Covid-Wak” (Sputnik V) opracowanej przez Instytut Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei Ministerstwa Zdrowia Rosji przeszła niezbędne doświadczenia co do jakości w laboratoriach Roszdrawnadzoru i została dopuszczona do obrotu społecznego” – podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Mimo tego Instytut będzie nadal prowadził badania nad działaniem opracowanego przez siebie preparatu. W ramach trzeciego etapu badań pracownicy naukowi sprawdzą efekty przyjęcia szczepionki u około 40 tys. ochotników w Moskwie. Według urzędu miejskiego rosyjskiej stolicy do tego rodzaju badania zgłosiło się już około 25 tys. chętnych.

Zobacz też: Rosyjscy naukowcy przekonują, że ich szczepionka na koronawirusa nie powoduje poważnych powikłań

11 sierpnia Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V. Preparat przeszedł badania kliniczne na przełomie czerwca i lipca. Opiera się na znanej podstawie używanej wcześniej w innych szczepionkach. Ministerstwo zdrowia zauważyło, że doświadczenie w stosowaniu podobnych preparatów pokazuje, że są one w stanie zapewnić długotrwałą odporność, nawet do dwóch lat.

W środę rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko ogłosił, że w Rosji rozpoczęła się trzecia faza badań klinicznych szczepionki Sputnik V przeciwko nowemu koronawirusowi.

Kresy.pl/Tass

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz