Zachęcamy, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach – przekazała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym po sobotnim posiedzeniu na Jasnej Górze. Biskupi zastrzegli jednocześnie, że podczas liturgii nadal muszą być przestrzegane państwowe ograniczenia sanitarne związane z epidemią.

Rada Stała Episkopatu przypomniała, że w związku z utrzymującym się stanem epidemii, nadal obowiązują udzielone dyspensy od uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i uroczystości. „Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu i parafiom za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszych kościołach. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w świątyniach w inne dni tygodnia. Przywołujemy w tym miejscu słowa Ojca Świętego Franciszka, który przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego” – przeczytać możemy w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: 1 osoba na 9 metrów kw. Abp Gądecki apeluje do premiera ws. liczby wiernych w kościołach

Biskupi podziękowali księżom i wiernym za odpowiedzialne przestrzeganie zarządzeń służb sanitarnych i  państwowych w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. „Prosimy księży proboszczów o organizowanie w parafiach możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej. Niech to będzie okazja do wypełnienia IV przykazania kościelnego, aby przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą, poprzedzoną sakramentem pokuty i pojednania. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Mogą one być dobrą okazją duszpasterską do powrócenia w kościołach do życia sakramentalnego osób, które tego pragną” – podkreślili biskupi.

W komunikacie Rady Stałej Episkopatu biskupi zaznaczają, że w trosce o bezpieczeństwo społeczne, Kościół przyjmuje państwowe ograniczenia sanitarne spowodowane stanem epidemii, choć dla wielu są trudne i bolesne. „Jednocześnie, w związku z planowanym przez Rząd znoszeniem restrykcji chcemy podkreślić – tak jak wcześniej zaznaczył Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki – potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium znoszenia ograniczeń dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów” – zaznaczono.

Biskupi zachęcają również do pomocy osobom najbardziej poszkodowanym w wyniku epidemii: zakażonym, przeżywającym kwarantannę, tracącym pracę i źródło utrzymania, bojącym się o przyszłość swoją i swoich najbliższych.

„Pamiętajmy w modlitwie także o zmarłych i ich rodzinach, które przeżywają dramatyczne chwile. Zachęcamy do modlitwy o to, byśmy mogli jak najszybciej powrócić do stanu sprzed epidemii i pełnego uczestnictwa w życiu sakramentalnym Kościoła. Dziękujemy tym, którzy niosą pomoc osobom chorym, ludziom pozostającym w ścisłej izolacji i seniorom: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, diagnostom laboratoryjnym, aptekarzom, pracownikom medycznym i sanitarnym oraz wszystkim służbom, a także osobom pracującym w innych branżach, które w czasie epidemii dbają o nasze bezpieczeństwo, narażając swoje zdrowie i życie.  Podziękowania kierujemy również do wolontariuszy, harcerzy, sióstr zakonnych, zakonników, kapelanów szpitalnych i organizacji charytatywnych na czele z Caritas Polska i diecezjalnymi oddziałami Caritas” – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek i abp Gądecki krytycznie o izolowaniu ludzi od Mszy św. 

Rada Stała Episkopatu przypomniała, że 18 maja przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Tego dnia Papież Franciszek będzie modlił się u grobu św. Jana Pawła II, biskupi zaprosili do duchowej łączności z papieżem w dniu rocznicy i proszą o modlitwę w jego intencji.

„Prosimy księży biskupów, aby w niedzielę 17 maja lub 18 maja br. we wszystkich katedrach, kościołach i kaplicach w Polsce były sprawowane Msze Święte jako diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II. Ponadto w niedzielę 17 maja będzie czytany w kościołach list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na 100-lecie urodzin Papieża Polaka. Zapraszamy do zaangażowania się w obchody stulecia urodzin naszego wielkiego Rodaka poprzez przypominanie jego nauczania, świadectwa życia, twórczości oraz przez wsparcie dzieł charytatywnych” – napisano w komunikacie.

Poinformowano również, że nowy termin przełożonej beatyfikacji Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego zostanie ustalony i podany do publicznej wiadomości wtedy, kiedy pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Rada Stała Episkopatu, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, skierowała do rodaków pozdrowienia i zapewniła o modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Kresy.pl / episkopat.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply